Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.1. 2012 13:52

První žena sama pokořila Antarktidu!

Angličanka Felicity Astonová se stala první ženou, která sólově přešla na lyžích Antarktidu, informuje v pondělí agentura AFP. Za 59 dní urazila více než 1700 kilometrů.

Příjezd třiatřicetileté výzkumnice do jejího cíle v Herkulově zátoce na ledovcovém šelfu Ronne oznámili její přátelé na Twitteru. "Gratulujeme první ženě, která sama překročila Antarktidu. Jsme na ni hrdí."

 

ČTĚTE TAKÉ:

Česká expedice míří bádat do Antarktidy

 

O několik hodin později se na Twitteru ozvala i rekordmanka. "Sedím ve stanu v Herkulově zátoce a čekám na letadlo, které mě má vyzvednout. Slíbili mi červené víno a horkou sprchu," napsala Astonová.

 

 

Rodačka z Kentu na jihovýchodě Anglie zahájila pouť 25. listopadu na Rossově ledovcovém šelfu. Cestou si odskočila na jižní pól a po 59 dnech a 1744 kilometrech dojela v neděli do cíle.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Drama lodě u Antarktidy: Probíjí se ledem domů!

 

Cestou bojovala s mrazy a prudkým ledovým větrem. Za sebou táhla dvoje sáně se zásobami a vybavením.

 

"Je to úžasný pocit dokončit to a přesto se cítím nesmírně smutná, že to končí," řekla Astonová ve videu nahraném krátce před koncem.

 

Astonová už jednou na jižním pólu stanula. Spolu s dalšími ženami ze zemí Commonwealthu dosáhla nejjižnějšího místa planety v prosinci 2009.

tn.cz / mediafax / kos