Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.3. 2014 15:51
hrozí válka?

Putin chce připojit k Rusku Finsko a Pobaltí, tvrdí jeho bývalý kolega

Vladimir Putin
Zdroj: isifa.com

Ruský prezident Vladimir Putin se s anexí Krymu nespokojí, k Rusku chce připojit ještě Bělorusko, pobaltské státy a také Finsko. Podle portálu independent.co.uk to tvrdí někdejší ekonomický poradce šéfa Kremlu Andrej Illarionov, který se přidal k opozici.

Putin chce podle svého bývalého blízkého spolupracovníka odčinit "historické chyby" a vrátit ruské impérium do dob posledního cara Mikuláše II. a sovětského diktátora Stalina. Ruský prezident v minulosti prohlásil, že rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou katastrofou 20. století.
 

"Putinův pohled na věc je takový, že chrání to, co mu patří a co patřilo jeho předchůdcům," řekl Illarionov, který nyní působí v myšlenkovém trustu Institutu Cato ve Washingtonu. A Gruzie, Ukrajina, Bělorusko, pobaltské státy a Finsko jsou prý země, které Putin považuje za své.
 

"Z toho, co západní představitelé říkají, se zdá, že zcela zapomněli, že existují na světě vůdci, kteří chtějí dobýt jiné země," varoval Illarionov s tím, že by v hledáčku Moskvy mohlo jednou skončit i Finsko.
 

To bylo jako velkoknížectví součástí ruské říše přes 100 let. Na Putinově agendě Helsinky prý prozatím nejsou na aktuálním místě. "Pokud ale Putin nebude zastaven, ten problém dříve či později přijde. Putin několikrát prohlásil, že bolševici a komunisté učinili obrovské chyby. Mohl by tvrdit, že se bolševici v roce 1917 dopustili zrady proti ruským státním zájmům, když uznali finskou nezávislost," řekl.
 


Finsko není součástí NATO, což znamená, že případný vpád do této severské země by nebyl považován za útok na člena Severoatlantické aliance.
 

"Musíme zakročit všemi dostupnými prostředky," řekl Illarionov, podle kterého někdy není jiná možnost než protivníka zastavit vojenskou silou. "Jedinou odpovědí na čistou agresi je demonstrace připravenosti ke kolektivní obraně," dodal s tím, že sankce jen utvrzují Putinův pohled na svět.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Takto bydlel pán Ukrajiny: Zlatá brána, záchod i kohoutky

Krásky, co utekly z Ukrajiny: Mila Kunis, Milla Jovovich i Olga Kurylenko

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

30.3. | 15:45 karel holy
5
Aby meli zmrddi typu melma po vtakach tak bych pripojil i cesko. Z netu by ...
30.3. | 21:58 lup3
-2
Rudí burgáni. Když umřete, tak vám to nebude vadit, protože o tom nebudete ...
19.2. | 19:47 Jiří Provazník
0
Náhlasit nevhodný komentář
VÍTE KOLIK VZNIKLO POSTŮ JEN ROZDĚLENÍM ČESKOSLOVENSKA VEMTE SI JEN PARLMENTY+STATUTÁRNÍ ORGANIZACE A ÚŘEDNÍKY MINISTERSTEV TOLIK ZNÁMÝCH A ROD.PŘÍSL. NO NEBER TO.A TO NEBERU PŘEKLADATELE Z JAZYKA ČESKÉHO DO SLOVESKÉHO A NAOPAK.DOBŘE JE TO V TÉ PÍSNI "CIZINKA V TVOJEJ ZEMI"PODLE MNE ...
19.2. | 19:38 Jiří Provazník
0
Náhlasit nevhodný komentář
JÁ,AČ NERAD TO VIDÍM TAK,ŽE SE VLASTNĚ NEMĚLO ROZPADNOUT RAKOUSKO-UHERSKO,BYL BY VLASTNĚ KLID V CELÉ EVROPĚ A TI NAŠI POLPOLITICI HRABAJÍCÍ DO VLASTNÍ KAPSY BY MĚLI UTRUM,NE ŽE BY TO BYLO SPRAVDLNĚJŠÍ-TO NENÍ ANI DNES ,ALE MĚLI BYCHOM STEJNÉ PODMÍNKY JAK ZÁPAD A TO BY BYLO FÉR.
3.4. | 22:56 bretislav pavelka
1
Náhlasit nevhodný komentář
Aby nakonec nepripojili nasi bratrskou ameriku to bychom byli všici v loji i s melmem.
31.3. | 21:29 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tak do Bojkovic se urcite nechystam..Chtel sem ale kdyz vidim ten "teror" na D 1 tak radsi zustanu doma a sjedu si zas jednou do Amstrodamu..UZ na tebe ale fakt serrru..Jses prilis monotoni a omezenej ktomu..Cau!
31.3. | 21:06 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
DRzko,opravdu uz me nebavis..Asi tady brzy zustanes opravdu sam..Jak je libo.
31.3. | 17:53 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko--Uz jsi dost starej abys rozeznal prd.del od ksichtu!! Co to howno na krawate? Suline osoupanej?
31.3. | 15:05 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko--jsi slepej? To do ceho semi smejes neni ksicht,,jen si poradne cuchni! Pokud chces,muzu ti i prilozit! Jakou smlouvu? Tu nikdo neporusil..Urcite ne pucisti tim ze svrhnou zakonnou vladu!!
31.3. | 15:03 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Neco pro zasmani..Francie nedoda Rusku lode Mistral..Rusove si je postavi sami.. Je to poněkud zvláštní spor. Moskva touží po špičkové vojenské technologii, kterou ztělesňují vrtulníkové a výsadkové lodě třídy Mistral. Už letos na podzim měla Francie dodat Rusům první z těchto plavidel, krátce ...
31.3. | 14:43 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kdy přestanou média a zejména ta veřejnoprávní, která jsou placena z daní za nestrannost a objektivitu šířit LŽI a DEZINFORMACE ?? SOučasná moc na Ukrajině je nelegitimní neboť nevzešla z voleb ale z ozbrojeného puče. Přesto média citujíce vybrané politiky, tuto fašistickou vládu prezentují jako ...
31.3. | 14:36 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
1994--drzko,to bylo urcite v minulem tisicileti..Jak ten cas leti!! Clovece,,nema taky platnost smlouva Stalina s Hitlerem? Nebo ta Mnichovska? A co takhle ta co stvrdila mir po konci tricetilete valky? Tu podepsali tady u nas, v Osnabrücku a Münstru!! Cumis,co chrouste?