Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 5. 2014
kontroverzní zákon

Putin podepsal náhubkový zákon. O Rusku se smí mluvit jen v dobrém

Vladimír Putin
Zdroj: isifa.com
Vladimír Putin

Šéf Kremlu Vladimir Putin dnes podepsal zákon, který trestá vězením popírání sovětské role při porážce nacistického wehrmachtu ve druhé světové válce. Zákon vyvolal v samotném Rusku kritiku.

Nový zákon u liberální ruské veřejnosti vyvolává obavy nejen z posílení cenzury a omezení svobody slova, ale i z kriminalizace ruské historické vědy a neoficiálních názorů na průběh válečných událostí.
 

Za odmítání faktů prokázaných poválečným tribunálem v Norimberku a za šíření vědomě lživých informací o válečných dějinách Sovětského svazu může být uložen až pětiletý trest vězení a pokuta do půl milionu rublů (téměř 280.000 korun). Zákon netrestá jen odmítání státem posvěcené verze o průběhu a výsledcích války, ale i šíření "neuctivých informací" o válečných výročích a akcích s nimi spojených.
 

Podle kritiků tak bude napříště možné trestně stíhat kohokoli, kdo dá například veřejně najevo nelibost nad průběhem vojenské přehlídky k výročí konce války na Rudém náměstí v Moskvě. Odborné kruhy se obávají, že kriminalizován bude i případný alternativní pohled na moderní ruské dějiny.
 

 

Podle renomovaného ruského komentátora Vladimira Poznera má nový zákon "zavřít ústa novinářům, historikům a spisovatelům" a prakticky znemožnit kritiku bolševického diktátora Josifa Stalina, který v Sovětském svazu za války vládl.
 

Druhá světová válka a vítězství Rudé armády ani 69 let po dobytí Berlína ze stránek ruských státních médií nemizí. Odkaz historického vítězství je dodnes základem ruské oficiální ideologie, těžištěm státní propagandy a pilířem národní hrdosti. Novináři či občanští aktivisté, kteří se vychýlí od oficiální verze dějin, se do problémů dostávali už v době, kdy dnes podepsaný zákon čekal na projednání v parlamentu.
 

Televizní kanál Dožď se například ocitl pod palbou kritiky, když koncem ledna vysílal anketu spojenou se 70. výročím ukončení nacistické blokády Leningradu. Nezávislá stanice se zeptala diváků, zda nebylo lepší kapitulovat a ušetřit statisíce životů. V blokádě, která trvala 872 dnů, zahynul podle odhadů hladem a vyčerpáním až milion lidí. Televizi pro podezření z extremismu vyšetřuje generální prokuratura.
 

V Rusku známý satirik a spisovatel Viktor Šenderovič si vysloužil kritiku Kremlu, když v únoru přirovnal probíhající zimní olympijské hry v Soči k hrám z roku 1936 v Berlíně, které diktátor Adolf Hitler zneužil k propagaci nacistické ideologie. Poslanecká frakce vládní strany Jednotné Rusko žádala omluvu a komunisté posílení cenzury.

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.5. | 20:34 Marie Zimová
7
A neměl ten zákon znít takto, vy čmáralové z tn.cz?!! Popírání zločinů nacismu ...
6.5. | 14:44 otolev
-5
Jaká to podoba za Hitlera se taky vše německé muselo chválit a ti dnešní ...
28.12. | 20:51 Rostislav Zonek
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Oremus et Labora !Soudruhu Putine, ale to musíš chápat, co to je.
7.5. | 18:09 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ukrajina udajne vubec jako samostatny stat neexistuje protoze od ziskani samostatnosti nebyli schopni OSN dodat materialy nutne ke definitivnimu stanoveni hranic zeme a tim i faktickemu uznani nove vznikleho statu..
7.5. | 18:06 Marie Zimová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Klesáme ke dnu, morálně i fyzicky Tak zvedněte zadky od televize, kde vám ustavičně jen vymývají mozek, a začněte sledovat, co se okolo vás opravdu děje. Zní potom ošklivě našemu sluchu, když se dovídáme, že ruský prezident Putin podepsal zákony, jimiž se obrozuje a zakládá zdravý národní ...
7.5. | 17:48 Marie Zimová
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Tak tomu se říká za dobrotu na žebrotu: Ruský politolog a zahraničněpolitický poradce prezidenta Ruské federace Sergej Alexandrovič Karaganov v rozhovoru pro server echo24.cz upozornil na velmi důležitou věc ve vztahu k Ukrajině. Redaktor se ho zeptal, zda by dnes Rusko nemělo být vůči Ukrajině ...
7.5. | 17:42 Marie Zimová
0
Náhlasit nevhodný komentář
A tady na tom sr@čkowebu není ani článek, jen samé nechutné drby o psychopatovi Rychtářovi.
7.5. | 17:39 Marie Zimová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ano já se stydím, za zbabělého prezidenta Zemana, kterého jsem volila a stydím se za představitele téhle země, ale snad většina Rusů ví, že drtivá většina Čechů je jim navždy věčná za osvobození této země od nacistické německé okupace v r.1945!!! "Prezident Miloš Zeman se v pátek ...
7.5. | 16:41 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jedno nechapu..Tady u nas v nemecku se porazka nacismu zakonite neslavi..Proc ale v Cesku neslavite Vitezstvi nad nacismem a misto toho slavite jen konec valky..Kdyz valka vubec 8.kvetna jeste neskoncila..Komupak zase lezete do vejfuku? Kdopak sito zase nechce s chlebodarcem rozhazet tim ze mu ...
7.5. | 11:37 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Drzko--vis, ono to stim rustem je takove vachrlate..Jde oto s kterym rokem v historii co kraci rovnou za nosem to srovnavas. Verstanden? Arschloch! V cesku klesa prodej potravin..Zato stoupa prodej aut..Je videt ze cesko nema daleko stat se zemi milionaru..Neli primo "danovym ...
7.5. | 11:31 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ten nadpis vyzni tak hezky,po Göbelsovsku..Nojo,v cesku prece mate "Demokracii!
7.5. | 11:13 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
majkaceska: Fakta eurostat. HDP Ruska se nezvýšilo 12x nýbrž ze 4000 USD na 6700 USD. A tak by se dalo pokračovat ve vyvracení nesmyslů v podobném gardu dále....