Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.12. 2014 09:57
nové brutální metody

Radikálové z IS chtějí prodat Foleyho tělo za milion dolarů

Radikálové z Islámského státu chtějí údajně stále finančně těžit ze zavražděného amerického novináře Jamese Foleyho. Když nedostali výkupné za svého rukojmí, když byl ještě naživu, chtějí prodat alespoň jeho mrtvolu i s useknutou hlavou, a to za milion dolarů (22,3 milionu Kč).

Ostatky Foleyho, který byl zavražděn v srpnu jako první ze tří amerických a dvou britských zajatců, za něž jejich země odmítly zaplatit výkupné, jsou prý radikálové ochotní dopravit na turecké území, které sousedí se syrskými a iráckými oblastmi ovládanými IS. Islamisté jsou navíc připraveni pro zdárné uzavření "obchodu" napřed dodat kus tkáně k ověření DNA. Podle internetového zpravodajského servisu BuzzFeed o nové morbidní metodě islamistů, jak si zajistit finanční prostředky, hovoří tři různé zdroje s kontakty na IS.

 

"Pokud je to pravda, údajný pokus o prodej by upozornil na bezohlednost aktivit kolem braní rukojmí, které poskytly IS velký zdroj financí a publicity, stejně jako na chladnou kalkulaci skupiny, která se stará o to, jak získat více peněz," podotýká BuzzFeed.

 

Počátkem roku zadržoval IS v zajetí v jednu chvíli 23 západních rukojmí v Sýrii. Patnáct Evropanů bylo puštěno na svobodu poté, co za ně údajně jejich vlády zaplatily miliony dolarů na výkupném. Pouze Britové a Američané zůstali v jejich rukou, protože Londýn i Washington dlouhodobě o výkupném vyjednávat odmítají s tím, že to teroristy podněcuje jen k dalším únosům. IS pak zveřejnil videa se zajatci a s jejich těly poté, co je zavraždil.

 

 

Islamisté údajně stále ještě vězní britského novináře Johna Cantlieho a 26letou americkou humanitární pracovnici.

 

Jeden z kontaktů na IS, bývalý syrský povstalec, tvrdí, že se na něj obrátil činitel islamistů s žádostí, zda by nenašel spojení buď na americkou vládu nebo na Foleyho rodinu.

 

PSALI JSME:

Dopis před smrtí: Zavražděný novinář popsal celu hrůzu

Šokující konspirační teorie: Poprava novináře je podvrh?!

Obamovo selhání: Chtěl novináře osvobodit, ale nepovedlo se to

Džihád ve Švýcarsku: Podmaníme si vaši zemi, vzkázali muslimové

 

ČTK / vem