Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.6. 2010 11:40

Rodiče uneseného izraelského vojáka Šalita pochodují za jeho osvobození

Rodiče Gilada Šalita, nyní třiadvacetiletého izraelského vojáka, které už čtyři roky zadržuje radikální palestinské hnutí Hamas, se v neděli vydala na pochod ze své vesnice Mitzpe Hila na severu Izraele k sídlu premiéra v Jeruzalému.

"Domů se bez Gilada nevrátíme," řekl otec Noam před zahájením 200 kilometrů dlouhé pouti. Rodina se na cestu z domova nedaleko hranic s Libanonem vydala krátce po 9:00 místního času. Jejich prvním cílem je 15 kilometrů vzdálená Naharíja, postupně však chtějí dojít až k sídlu premiéra Benjamina Netanjahua v Jeruzalému.
 

PODÍVEJTE SE NA POSLEDNÍ ZVEŘEJNĚNÉ VIDEO ZE 14. ZÁŘÍ 2009 S GILADEM ŠALITEM, ZA KTERÉ MUSELA IZRAELSKÁ VLÁDA PROPUSTIT 12 PALESTINSKÝCH VĚZNĚNÝCH ŽEN:


 

Na cestě Šalitovy příbuzné doprovází více než dva tisíce příznivců. Všichni mají na zápěstí nebo na batozích žluté stužky. Většina má na sobě bílá trička nebo drží transparenty se sloganem "Gilad je stále na živu".
 


 

Předpokládá se, že další stovky Izraelců se k pochodu ještě připojí. Mezi nimi má být třeba i slavná izraelská topmodelka Bar Refaelová, která je partnerkou hollywoodské hvězdy Leonarda DiCapria. Šalitova rodina má v úmyslu utábořit se 8. července před Netanjahuovým sídlem, kde hodlá údajně setrvat až do vojákova propuštění.
 


 

Premiér řekl, že pozve Šalitovy rodiče na osobní schůzku, jakmile se vrátí z návštěvy Spojených států, kde má 6. července jednat s americkým prezidentem Barackem Obamou.
 


 

Izraelského desátníka unesli 25. června 2006 palestinští ozbrojenci, kteří zaútočili na izraelské stanoviště u hranic s pásmem Gazy. Dva izraelské vojáky zabili a třetího, tehdy devatenáctiletého Gilada, vzali do zajetí. V pátek tedy od jeho únosu uplynuly čtyři roky.
 


 

Za tuto dobu Šalit ani jednou nemohl kontaktovat svou rodinu a v přístupu k němu Hamas zabránil i Červenému kříži. Prozradilo by se tím totiž místo, kde ozbrojenci Šalita drží.
 

PSALI JSME:

MINUTU PO MINUTĚ: Na loď Rachel Corrie, která míří do pásma Gazy, se nalodili izraelští vojáci
 

Izrael reagoval na Šalitovo zajetí zahájením blokády pásma Gazy, která měla Hamas donutit k vojákovu propuštění. To se však nestalo a blokáda byla nedávno zmírněna v důsledku mezinárodního tlaku po útoku izraelské armády na námořní konvoj propalestinských aktivistů s humanitární pomocí, jenž se pokusil 31. května blokádu prolomit. Šalitova rodina v uplynulých dnech vyjádřila zklamání, že vláda embargo zmírnila, aniž dosáhla vojákova osvobození.

PSALI JSME:

CNN: Izrael zmírnil blokádu Gazy. Neplatí to pro zbraně
 

Hamas výměnou za Šalita požaduje propuštění stovek Palestinců. Dohodu o výměně vězňů mezi Hamasem a Izraelem se neúspěšně snažil zprostředkovat Egypt a později Německo. Snahy o její dovedení do zdárného konce však ztroskotaly poté, co palestinské hnutí trvalo na propuštění tisícovky vězňů včetně těch, kteří byli přímo zapojeni do teroristických útoků proti Izraelcům.
 

Takovou výměnu však – na rozdíl od vlády – podporuje drtivá většina Izraelců. V pátečním průzkumu deníku Jediot Achronot vyplynulo, že pro splnění palestinských požadavků je 72 procent obyvatel.
 

Šalitův případ a veřejně sledované utrpení jeho rodiny silně zasáhlo mnoho Izraelců. Vojenská služba je totiž v zemi povinná a rodiny očekávají, že armáda udělá vše, co je v jejích silách, aby jejich syny ochránila.
 

Po Šalitovi se po únosu slehla zem. Hamas zveřejnil několik audionahrávek s jeho hlasem a dopisy, které napsal. Předpokládá se, že ozbrojenci izraelského vojáka zadržují na území pásma Gazy.
 

1 října 2009: Video získané výměnou za propuštění vězňů
Prosinec 2008 - leden 2009: porušené příměří. Izrael začíná 22denní operace v Gaze
18. června 2008: Dohodnuté příměří mezi Hamasem a Izraelem
10. června 2008: Izrael obdržel dopis napsaný Šalitem
25. června 2007: Izrael obdržel první audio zprávu
28. června 2006: izraelští vojáci vstoupili do Gazy
25. června 2006: Gilad Šalit unesený z izrealského stanoviště u pásma Gazy
 

tn.cz / Mediafax