Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 6. 2011

Rozsáhlý požár v ruském muničním skladu, 13 tisíc evakuovaných

Z okolí skladiště zbraní v centrálním Rusku, kde vypukl požár, bylo v pátek ráno evakuováno přes třináct tisíc lidí. Informuje o tom agentura AFP.

V noci na pátek došlo v komplexu muničních skladů nedaleko města Iževsk u vesnice Pugačovo k výbuchu. Posléze v 18 skladech vypukl požár. Údajně zde hoří až 150 budov.


Tři lidé utrpěli popáleniny a byli převezeni do nemocnice. Podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova si požár nevyžádal žádné oběti.


Podle agentury Ria Novosti se však údajně jedna osoba pohřešuje.


Tisíce lidí byly evakuovány ze šesti obcí, které leží v blízkosti komplexu.


Konašenkov uvedl, že se zatím nepodařilo zjistit příčinu výbuchu. "Granáty neustále vybuchují, všechno hoří," sdělil Konašenkov.


Svědci uvedli, že střepiny z vybuchujících granátů odletují až do vzdálenosti dvou kilometrů od skladiště.


S požárem a explozemi bojují více než dvě stovky osob, které mají k dispozici tři desítky hasicích přístrojů a tři požární vozidla. Čtvrtý vůz by měl do oblasti dorazit co nejdříve.


Ruské ministerstvo pro mimořádné události uvedlo, že do oblasti vyšle dva hasicí letouny Il-76, přičemž každý může nést až 42 tun vody. Z moskevské letecké základny Ramenskoe by měly odletět v pátek místního času v ranních hodinách.


Incident rovněž vedl uzavření části dálnice spojující města Iževsk a Jelabuga. Stejně tak byla v oblasti uzavřena železnice.


Podle agentury Ria Novosti bylo ve skladišti uloženo pět až deset tisíc vagonů zbraní a munice. Agentura AFP uvedla deset tisíc tun munice, převážně dělostřeleckých granátů a údajně také raketových střel.


Muniční sklad patří správě ruského dělostřelectva.


Exploze v ruských skladištích zbraní jsou poměrně časté. Většinou je způsobí nedodržování bezpečnostních pravidel či zastaralé vybavení.


K podobnému incidentu došlo v Rusku před týdnem, kdy začal hořet muniční sklad v Baškortostánu.

 

Mediafax