Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.8. 2011 18:41

Ruská OSTUDA! Nákladní loď Progress selhala během letu k ISS...

Ruská nákladní loď Progress, která vezla zásoby na vesmírnou stanici ISS, se ve středu po startu nedostala na předepsanou oběžnou dráhu a dopadla na území Sibiře. Informuje o tom agentura AFP.

Ruská vesmírná agentura Roskosmos selhání potvrdila. Nosná raketa Sojuz zaznamenala problémy s motorem více než pět minut po startu. Zdroj agentury RIA-Novosti sdělil, že loď Progress zaslala řídícímu středisku nouzovou zprávu o selhání ve chvíli, kdy se oddělovala od nosné rakety.
 

"Podle předběžných informací nastal v 325. vteřině problém s pohonným systémem, který vedl k nouzovému zastavení provozu," sdělil Roskosmos v prohlášení.
 

Raketa Sojuz-U s bezpilotní lodí Progress M-12M odstartovala z kosmodromu Bajkonur v 15 hodin SELČ. Loď měla u ISS zakotvit ve čtvrtek.
 


 

 

Agentura Interfax napsala, že části stroje dopadly v jižní Sibiři na území republiky Altaj, která leží u hranic s Čínou a Mongolskem. "Úlomky dopadly v neobydlené oblasti Čojského rajónu," sdělil předseda altajské vlády Jurij Antaradonov.
 

Výbuch byl prý slyšet na vzdálenost sta kilometrů. Na místě nyní zasahují pohotovostní oddíly.
 

Na palubě lodi byly tři a půl tuny zásob paliva, vody a kyslíku určené pro astronauty v orbitálním komplexu. Ruské řídící středisko sdělilo, že ISS kvůli nehodě není třeba evakuovat. Podle experta Sergeje Puzanova posádka není bezprostředně ohrožena, protože má zásoby paliva a kyslíku na dva až tři měsíce.
 

Na stanici nyní pobývá šest astronautů - Rusové Sergej Volkov, Andrej Borisenko a Alexandr Samokuťajev, Američané Ronald Garan a Michael Fossum a Japonec Satoši Furukawa.
 

ISS je umístěna na oběžné dráze Země ve výšce kolem 350 kilometrů. Montáž stanice trvala 12 let - dokončili ji letos počátkem června astronauti z raketoplánu Endeavour.

 

tn.cz / Mediafax