Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 6. 2014
Asociační dohoda

Ruské varování: Přidružení Ukrajiny k EU bude mít vážné následky

Vlajka EU
Zdroj: isifa.com

Rusko ostře reagovalo varovným komentářem na podpis ekonomické části asociační smlouvy Ukrajiny s Evropskou unií. Vysoký ruský diplomat upozornil na "vážné následky" ukrajinského sblížení s Evropou, kremelský mluvčí zdůraznil právo Moskvy přijmout "příslušná opatření", bude-li mít asociační smlouva negativní dopady na ruskou ekonomiku.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal v Bruselu asociační dohodu s EU. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Grigorije Karasina bude mít smlouva pro Ukrajinu vážné následky. Omezí mimo jiné její svrchovanost. "Následky pro Ukrajinu i pro Moldavsko budou nepochybně vážné," dodal Karasin. Asociační smlouvu s EU podepsalo vedle Ukrajiny také Moldavsko a Gruzie.
 

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že Rusko přijme blíže nespecifikovaná opatření pro ochranu své ekonomiky, jakmile se projeví negativní následky asociační smlouvy. Mluvčí blíže nespecifikoval povahu chystaných kroků, řekl jen, že obsah těchto opatření je "očividný". Podle Peskova se "bude podnikat vše, co je nezbytné pro ochranu ruské ekonomiky".
 


Agentura RIA Novosti dnes oznámila, že Rusko a EU chtějí v nejbližší době uspořádat jednání na expertní a ministerské úrovni, které by mělo vyjasnit sporné otázky pramenící z ukrajinského přidružení. Náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Meškov agentuře řekl, že expertní rozhovory by se měly uskutečnit už v příštích dnech, ministerské jednání je naplánováno na 11. červenec.

TN.cz / ČTK / hmr