Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.3. 2014 06:26
Krize na Krymu

Rusko na Ukrajině podle Obamy a Abeho ohrožuje světový mír! Putin trvá na svém

Vladimir Putin a Barack Obama
Zdroj: isifa.com

Americký prezident Barack Obama a japonský premiér Šinzó Abe jednali telefonicky o situaci na Ukrajině a shodli se, že tamní Ruská intervence ohrozila světový mír.

Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům. "Oba lídři se shodli, že Ruské akce ohrožují mezinárodní mír a bezpečnost a zdůraznili, že je důležité zachovat svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny," uvedl podle Reuters Bílý dům v prohlášení k jejich telefonickému rozhovoru.

 
 
Zavázali se také, že budou spolupracovat s ostatními partnery ve skupině G7 s cílem tlačit na Rusko. Barack Obama opět hovořil ve čtvrtek večer telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o situaci na Ukrajině a vyzval ho, aby přistoupil na diplomatické řešení krize.
 
 
V hodinovém rozhovoru Obama podle Bílého domu kromě jiného zdůraznil, že Ruský postup na Krymu je porušením svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Tím Obama zdůvodnil i své odvetné kroky.
 
 
 
 
Ruský prezident Vladimir Putin dnes řekl, že mezi jeho zemí a Spojenými státy přetrvávají rozdíly v přístupu a hodnocení ukrajinské krize. Trvá na legitimitě svého postupu. Nové vedení v Kyjevě se podle Putina dostalo k moci protiústavním státním převratem a způsobilo zcela legitimní rozhodnutí ve východní, jihovýchodní a krymské oblasti Ukrajiny. "Rusko nemůže ignorovat volání o pomoc v této záležitosti a podle toho jedná, zcela v souladu s mezinárodním právem," uvedl podle Reuters Putin v prohlášení.

 

pet TN.cz