Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.5. 2013 10:50
epicentrum bylo v moři

Rusko zasáhlo silné ZEMĚTŘESENÍ o síle 8,2 stupně! Varovali před TSUNAMI

Zemětřesení. Ilustrační foto
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Ruský Dálný východ dnes zasáhlo silné zemětřesení o síle 8,2 magnituda. Epicentrum se podle americké geologické služby USGS nacházelo v Ochotském moři, otřesy vycházely z hloubky přes 600 kilometrů. Zatím nejsou zprávy o obětech.

Lehké otřesy byly patrné i ve zhruba 7000 kilometrů vzdálené Moskvě, kde řada lidí z bezpečnostních důvodů opustila budovy. Svědci vypověděli, že silné záchvěvy byly cítit po celé Sibiři.

 

Otřesy pocítili i obyvatelé severního Japonska, podle tamních úřadů zde ale cunami nehrozí. Ruské úřady sice vyhlásily varování před přívalovou vlnou pro Sachalin a Kurilské ostrovy a vyzvaly obyvatele, aby nebezpečné oblasti opustili, po několika minutách ale hrozbu cunami odvolaly.

 

Kamčatská metropole a nejvýznamnější město v oblasti Petropavlovsk-Kamčatskij, které bylo od epicentra vzdáleno asi 400 kilometrů východně, hostí základnu ruských jaderných ponorek. Na Sachalinu je také rozsáhlý komplex na zkapalňování plynu.

 

Zemětřesení osmého stupně je považováno za velmi silné, může způsobit vážné škody i ve vzdálenosti stovek kilometrů od epicentra. Například v roce 1976 otřesy této síly zdevastovaly čínské město Tchang-šan a vyžádaly si 270 000 mrtvých.

tn.cz / ČTK / kos
Reklama