Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.3. 2014 18:21
Vojáci na Krymu

Rusové dobyli základnu v Belbeku! Mají vojenskou kontrolu nad celým Krymem

Rusové na Krymu
Zdroj: isifa.com
Témata:

Rusko oficiálně převzalo vojenskou kontrolu nad Krymem. Informovala o tom dnes agentura DPA. Ruská vlajka podle moskevského ministerstva obrany vlaje ve 147 dosud ukrajinských armádních zařízeních.

Z 18.000 ukrajinských vojáků na Krymu se údajně pouze 2000 nepřipojily k ruským silám a chtějí poloostrov opustit. Dramatická situace byla na letecké základně Belbek poblíž Sevastopolu, kde se Ukrajinci odmítali vzdát a která byla jednou z poslední základen neobsazených ruskými silami. Ruské jednotky základnu obklíčily, napsala agentura Reuters. Tamním ukrajinským vojákům dali Rusové ultimátum, podle nějž se mají urychleně vzdát. Velitel základny ale Reuters řekl, že to nemá v úmyslu.

 

Na pozemek základny k večeru místního času pronikla ruská obrněná vozidla, která podle agentury AP prorazila betonové zdi a hlavní bránu základny. Podle svědků byly ze základny slyšet výstřely. Jeden muž prý namířil zbraň na ukrajinské síly. Neozbrojení ukrajinští vojáci se nicméně podle agentury Reuters postavili před ruské jednotky do řady a obrátili se k nim zády.

 

Online přenos umožňující pohled do prostor základny byl poté přerušen. Podle zdrojů na webu interpretermag.com kameru odmontovali muži v uniformách, kteří vypadali jako ruští vojáci. Na Twitteru se mezitím objevily zprávy, že velitel základny Julij Mamčur nařídil mužům nestřílet a poté, co zazněla ukrajinská hymna, vystoupil s emotivním projevem. Velitel Mamčur rovněž podle Reuters potvrdil, že jeden ukrajinský voják utrpěl zranění a že jeho samého Rusové převezli na neznámé místo k rozhovorům. Posádka podle něj dává všechny zbraně do skladu na základně.

 

Agentura AFP informovala, že "proruské síly" dnes také zaútočily na ukrajinskou leteckou základnu Novofedorivka u města Saki na východě Krymského poloostrova. Podle agentury asi dvě stovky neozbrojených mužů za výkřiků "Rusko! Rusko!" pronikly do areálu, kde začaly rozbíjet okna. Ukrajinští vojáci se opevnili uvnitř jedné z budov a pokoušeli se útok odrazit. Důstojník ruské armády pak vešel dovnitř vyjednávat s Ukrajinci.

 

 

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil velení černomořské flotily, aby všem ukrajinským vojákům, kteří chtějí Krym opustit, zajistila bezpečný eskort k ukrajinským hranicím. Ministerstvo spočítalo, že Rusko nyní kontroluje 147 armádních zařízení a většinu ukrajinské námořní flotily. Celkem Rusko obsadilo 54 ze 67 ukrajinských lodí a jednu ponorku.

 

Rusko v pátek proti vůli Ukrajiny dokončilo proces připojení Krymu ke svému území. Příslušnou smlouvu stvrdil po souhlasu obou parlamentních komor prezident Vladimir Putin.

 

pet tn.cz / ČTK
Reklama