Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.9. 2014 17:29
anketa rusko a sankce

Sankce proti Rusku zasáhnou tamní hlavouny i státní firmy

Vtipy o plynové krizi
Zdroj: oficiální zdroj
Vladimir Putin

Evropské sankce proti Rusku zasáhnou nejen další desítky pohlavárů režimu, ale hlavně ruské státní firmy. Ty si už v Evropě jen tak nepůjčí a nadostanou se ani k vyspělým technologiím. Český premiér Bohuslav Sobotka si naopak pochvaluje, že se mu povedlo sankce omezit, aby české strojírenství tak nekrvácelo.

Nové sankce proti Rusku, na jejichž znění se zástupci členských zemí dohodli v pátek, by podle agentury Reuters měly ruským státním firmám ztížit přístup k financím a zasáhnout více než dvě desítky vysoce postavených jednotlivců.
 

Opatření by měla vstoupit v platnost začátkem příštího týdne, podle evropských představitelů však může na jejich uplatnění mít vliv vývoj příměří na Ukrajině. Premiér Bohuslav Sobotka dnes uvedl, že se Česku podařilo prosadit své hlavní připomínky k sankcím.
 

Sankce by měly zasáhnout státem ovládané energetické firmy jako Rosněft či některé dceřiné společnosti plynařského gigantu Gazprom, tvrdí diplomatické zdroje Reuters. Samotnou plynařskou firmu podle diplomatů postihy trestat nebudou, neboť je stěžejním dodavatelem zemního plynu do evropských zemí.
 

 

Postihy budou zahrnovat také další omezení přístupu bank na evropské finanční trhy, které má Rusku ztížit financování významných infrastrukturních staveb. Zákaz se má týkat rovněž například prodeje vyspělých technologií v energetickém sektoru, třeba těch souvisejících s výzkumem ložisek břidlicového plynu či polárních oblastí.
 

Anketa

Souhlasíte se sankcemi pro Rusko?

Hlasovalo 2711 lidí.

 

Podle kuloárních informací se na "černé listině" osob se zákazem vstupu do EU a se zmrazeným majetkem v působnosti unie nově ocitne 26 lidí, z toho deset představitelů separatistů a 16 Rusů. Původní návrh, aby se mezi nimi objevil i ministr obrany Sergej Šojgu, nakonec podle jednoho z diplomatů velvyslanci členských zemí zamítli.
 

Podle premiéra Sobotky se Česku v Bruselu podařilo prosadit své hlavní připomínky a předejít tak hlavně možným dopadům sankcí na český strojírenský export, který prý původní návrh ohrožoval. Zvláště omezení vývozu obráběcích strojů mohlo pro české exportéry znamenat ztrátu v řádech miliard korun.
 

Rovněž Slovensko dosáhlo podle dnešního prohlášení premiéra Roberta Fica při jednání o sankcích svého. Podle deníku Sme z jeho slov mimo jiné plyne, že postihy nedopadnou na slovenskou pobočku ruské banky Sberbank či na export zboží dvojího využití. Fico však zároveň prohlásil, že je zcela proti jakémukoli rozšiřování sankcí.
 

Někteří čelní evropští představitelé dali v pátek najevo, že Rusko se novým sankcím může vyhnout, pokud se viditelně zapojí do řešení krize na východní Ukrajině. Tam v pátek začalo platit příměří, na jehož dodržování a dalším postupu Ruska závisí osud sankcí například podle německé kancléřky Angely Merkelové či francouzského prezidenta Françoise Hollandea.
 

Konkrétní znění sankcí by mělo být podle diplomatů zveřejněno v úředním věstníku v pondělí či v úterý, čímž opatření vstoupí v platnost. Nyní o víkendu diplomaté podle agentury DPA text pilují, týká se to však již jen právních nebo jazykových detailů. Jednání o obsahu opatření prý skončila.

tn.cz / ČTK / gar
Reklama