Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.7. 2014 21:57
sledovali jsme Tragédie v afghánistánu

České vojáky zabil výbuch, když dětem rozdávali pastelky

Zdroj: TV Nova

Při sebevražedném útoku u afghánského Bagrámu dnes zahynuli čtyři čeští vojáci. Dohromady si útok Talibanu vyžádal 16 obětí, deset z nich byli civilisti. Češi zemřeli, když místním dětem rozdávali pastelky.

V Afghánistánu dnes zahynuli čtyři čeští vojáci a další utrpěl těžké zranění. Úmrtí potvrdil generální štáb české armády. K tragédii došlo kolem 05:15 SELČ (07:45 místního času) při patrole v okolí základny Bagrám ve východoafghánské provincii Parván, když explodovalo improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynulo i 11 afghánských školáků a dva afghánští policisté, oznámila místní média.
 

Z řad české armády se oběťmi útoku stali rotmistr ve věku 28 let, četař ve věku 34 let a dva desátníci ve věku 33 a 39 let. Jejich rodiny jsou nyní o tragédii vyrozumívány. Zraněný český voják, 39letý rotmistr, byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám.
 

Smrt českých vojáků a afghánských dětí v Bagrámu - 2
Zdroj: ČTK Útok teroristy na skupinu školáků a českých vojáků, kteří jim rozdávali pastelky, si vyžádal celkem 16 mrtvých

 

Pro českou armádu to je největší jednorázová ztráta v mírových misích. Počet mrtvých českých vojáků v Afghánistánu po dnešním atentátu vzrostl na devět a celkový počet mrtvých při českých vojenských misích v zahraničí od roku 1990 se zvýšil na 24.
 

Zpravodajský server Afghanistan Times uvedl, že dnešní útok spáchal sebevražedný atentátník. Udeřil ve chvíli, kdy vojáci rozdávali dětem psací potřeby, řekl šéf bagrámské policie Muhammad Masúm Farzaí. K útoku se přihlásilo islamistické hnutí Taliban. Jeho mluvčí Zabiulláh Mudžáhid v prohlášení zaslaném médiím oznámil, že atentát provedl jeden z bojovníků Talibanu.
 

Podívejte se na tiskovou konferenci k úmrtí čtyř českých vojáků v Afghánistánu:
 


 

Podle agentury DPA byla terčem útoku klinika v okrese Bagrám. "Atentátník napadl české vojáky v okrese Bagrám, když zde byli navštívit kliniku," citovala agentura DPA mluvčího provinční vlády Vahída Sádikkího.
 

Afghánské ministerstvo vnitra podle DPA sdělilo, že bezpečnostní složky den před útokem zahájily pozemní operaci proti Talibanu v osmi provinciích na jihu a východě země. Usmrceno bylo údajně 51 povstalců a dalších 38 jich bylo zraněno.
 

15

GALERIE: Afghánistán

Zdroj: Google Maps

Afghánistán_1

Hodnocení:


 

Agentura Reuters s odvoláním na vysokého policejního představitele provincie Parván napsala, že zabitých vojáků ISAF v Bagrámu bylo dokonce šest. Jiné zdroje tuto informaci nepotvrdily. Sebevražedný atentátník prý přijel na místo incidentu na kole. "Přijel sebevražedný atentátník na jízdním kole a odpálil výbušniny, které zabily deset místních civilistů, dva policisty a šest vojáků ISAF," tvrdil podle Reuters policejní důstojník. Vojáci se podle něj vydali vyšetřovat dva dny starý incident, při němž byla z jedné z místních vesnic odpálena raketa, která zasáhla vojenskou základnu v Bagrámu.
 

Dnešní útok se odehrál v době zhoršující se bezpečnostní situace v Afghánistánu. Většina aliančních sil se chystá zemi po dvanácti letech boje proti povstalcům z Talibanu opustit.
 

České ministerstvo obrany informovalo, že v souvislosti s tragickou událostí v Afghánistánu ministr obrany Martin Stropnický přerušil krátkou zahraniční dovolenou a vrací se do Prahy - více ZDE.
 

Česká strážní rota působí na základně Bagrám v afghánské provincii Parván od loňského října, její současné složení je na misi od dubna do října. Základ stopadesátičlenné jednotky, která je operačně podřízena Američanům, tvoří příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi.

 


"Následkem výbuchu utrpěli čtyři čeští vojáci rotmistr D. B. (1986), četař I. K. (1980), desátník J. Š. (1975), desátník L. L. (1981) smrtelná zranění. Další voják rotmistr J. L. (1975) byl těžce zraněn. Na místě mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc. Následně byl transportován do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám," uvedla mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková.
 

 

Český voják a děti
Zdroj: Fotografie: Isifa.com


Časová osa událostí:

14:47 Atentátník, který v Afghánistánu odpálil sebevražednou nálož, se vmísil do davu místních lidí, se kterými vojáci komunikovali. V davu byly i ženy a děti, z čehož vojáci usuzovali, že situace je v podstatě bezpečná. Novinářům to řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. Atentátník měl na sobě podle Pavla uniformu afghánské národní policie, nástražné zařízení bylo umístěno ve vestě. Podle Pavla vojáci vykonávali standardní patrolu a útok nebylo možné předjímat.


14:25 Zraněný český voják už prodělal jednu operaci, další dvě ho čekají. Už je mimo ohrožení života. Těla zabitých přiveze ve čtvrtek do Prahy vojenský speciál. Letadlo přistane na základně ve Kbelích.
 

Tisková konference o tragédii v Afghánistánu
Zdroj: TN.cz


14:15 Velitel Generálního štábu Petr Pavel upřesnil, že k výbuchu došlo v momentě, kdy se atentátník v policejní uniformě vmísil do davu, v němž byly i ženy a děti.
 


13:30 Děti a manželky vojáků padlých v Afghánistánu by měly dostat od českého ministerstva obrany jako odškodnění asi milion korun, tedy stodvacetinásobek minimální mzdy. Pravidelně pak budou také pobírat měsíční výživné.
 

13:00 Soustrast pozůstalým vyjádřil i předseda Sněmovny Jan Hamáček. "Vojáci, kteří padli při plnění bojových povinností, si zaslouží nejvyšší úctu a obdiv za své hrdinství," soudí také Hamáček. "Přestože je tato událost velmi tragická, Česká republika bude pevně stát na straně svobody a demokracie a bude tyto hodnoty také bránit," dodal předseda Sněmovny.
 

12:25 Bývalý premiér JIří Paroubek vyzval vládu ke stažení vojáků z Afghanistánu. "Ve zbytečné válce za zájmy, do kterých nám nic není!" uvedl.


11:40 "Prezident republiky Miloš Zeman vyjadřuje hluboký soucit rodinám padlých českých vojáků a hlubokou úctu k jejich boji proti mezinárodnímu terorismu," oznámil v tiskovém prohlášení mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
 

11:20 "Pokládám to za nesmírně tragickou a šokující událost. Je to velmi smutná zpráva jak pro českou vládu, tak pro celou Českou republiku," prohlásil premiér Bohuslav Sobotka a vyjádřil soustrast rodinným příslušníkům zabitých vojáků.
 

10:30 Podle informací agentury DPA útočil sebevražedný atentátník na kliniku poblíž Bagrámu.


9:45 Podrobnosti o tragédii oznámí šéf generálního štábu Petr Pavel na mimořádné tiskové konferenci ve 14 hodin.


9:30
Generální štáb ústy své mluvčí potvrdill, že při ranním atentátu zemřeli čtyři čeští vojáci.


9:00 Podle agentury DPA zahynuli při atentátu mimo jiné čtyři čeští vojáci, celkem je obětí šestnáct, deset z toho civilistů.


5:15
Sebevražedný atentátník na kole se odpálil u základny Bagrám v Afghánistánu.Přehled úmrtí českých vojáků v Afghánistánu:


4. května 2007 - V provincii Badachšán zahynul osmadvacetiletý český rotmistr, kterého zavalila lavina kamení a bahna. Dva další byli těžce zraněni.


17. března 2008 - Pětatřicetiletý příslušník speciální jednotky vojenské policie zahynul na jihu Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka. Dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce; zahynuli i dva Dánové.


30. dubna 2008 - V provincii Lógar přišel o život devětadvacetiletý český voják poté, co terénním vozem najel na nálož; další čtyři muži z vozu byli zraněni.


31. května 2011 - V provincii Vardak zahynul jednatřicetiletý rotmistr, když s autem najel na improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynul i afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.
 

9. října 2011 - V olomoucké vojenské nemocnici zemřel dvaatřicetiletý rotmistr, který byl v červenci těžce zraněn na misi v Afghánistánu. Utrpěl střelné poranění při útoku na základnu v provincii Vardak.
 

8. července 2014 - Při explozi výbušného zařízení během patroly u Bagrámu zahynuli čtyři čeští vojáci a další byl těžce zraněn. Dohromady si útok připisovaný hnutí Taliban vyžádal 16 obětí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Sledujte MIMOŘÁDNÉ ZPRÁVY na NOVA Plus

Stát obnoví povinnost chodit na vojnu. A nově i pro ženy!

Standa Majer v režii Jakuba Štáfka: Dvojice z Ulice překvapila vojenským videem roku

tn.cz / ČTK