Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 9. 2011

ŠÉF slovenských NACIONALISTŮ chce VLASTNÍ STÁT PRO ROMY!

romové
Zdroj: Mediafax

Předseda opoziční Slovenské národní strany (SNS) Ján Slota stupňuje své výroky na adresu Romů. Tentokrát se vyslovil pro to, aby měli samostatný stát, protože jen oni si vzájemně nejlépe rozumí, píše v pátek webový portál deníku Sme.

"Trvám na tom, že ideální by bylo, kdyby se vytvořil samostatný státní útvar, kde by se toto etnikum mohlo uplatnit, protože pouze oni si nejlépe vzájemně rozumí. Nikde na světě, kde kočují, nezapadli do komunit státotvorných národů," píše Slota na portálu své strany.
 

Šéf slovenských "národovců" má za to, že řešení samostatného státního útvaru pro Romy vyžaduje celoevropskou diskuzi a mezinárodní spolupráci. "Do té doby si musíme pomoct sami. Na řešení problematiky nepřizpůsobivých občanů bychom měli spolupracovat všichni – politické strany, zákonodárci, vláda, samospráva, nevládní organizace I církve," pokračuje Slota.
 

"Cikánská otázka" trápí podle Sloty i další evropské země, avšak zatím nikdo nenašel spolehlivé a především účinné řešení. "Tato komunita nemá s naší slovanskou podstatou a životní filozofií v podstatě nic společného a ani staletí soužití neposunula tyto dvě komunity blíže k sobě, naopak – víc a víc se vzdalujeme," podotýká předseda SNS.
 

Podobné výroky budí ve slovenských Romech strach. Obávají se, že v zemi vypuknou protiromské protesty, podobně jako na severu Česka.
 

Romská aktivistka Denisa Havrľová soudí, že Slota v lidech vyvolává myšlenku, aby se Romové vystěhovali. Podle ní je jen otázka času, než proti nim začnou otevřeně protestovat i Slováci.
 

Slotovy výroky jsou však stále v mezích zákona. "Jeho názory je možno považovat za odsouzeníhodné, extrémní, ale na druhé straně je třeba respektovat i svobodu slova, i v případě názorů, které jsou z etického hlediska nekonformní," poznamenal právník Nadace Charty 77 Andrej Šabík.
 

Osmapadesátiletý Slota patří mezi zakládající členy obnovené Slovenské národní strany. SNS byla několikrát za sebou koaliční vládní stranou, naposledy ve vládě Roberta Fica do loňského léta.
 

Na Slovensku i za jeho hranicemi je Slota znám jako kritik Romů, Maďarů, homosexuálů i liberálů.

tn.cz / Mediafax