Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.2. 2012 09:20

Šlendrián! Neumíme čerpat dotace EU. Můžeme přijít o dalších 25 miliard

Vláda Petra Nečase dnes projedná první část analýzy, která mapuje ohrožené evropské dotace. Kvůli chybám ministerských ale i krajských úředníků může stát přijít odhadem až o 25 miliard korun, informují ve středečním vydání Hospodářské noviny (HN).

"Existuje velké riziko, že ministerstvo vnitra nevyčerpá až dvě miliardy korun," přiznal ministr pro místní rozvoj z Věcí veřejných Kamil Jankovský. Na problémy upozornilo právě ministerstvo pro místní rozvoj, které dostalo za úkol zkontrolovat průběh čerpání evropských peněz u všech ministerstev a státních úřadů. Mezi nejčastější nedostatky patří chybně zadávané veřejné zakázky a špatně či pozdě sepsané projekty.
 

Potíže s čerpáním miliard pro ministerstvo vnitra řešil podle informací HN Jankovský už pátek s Kubiceho náměstkem Radkem Šmerdou, pod něhož unijní agenda spadá.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Stát přišel o 2 miliardy z dotací EU kvůli zdražení mýtného

Pátrání po původu problémů dovedlo kontrolory až do éry Ivana Langera, přetrvaly však až do doby, kdy vnitro vedl Radek John s náměstkem Michalem Morozem. Většinou se jednalo o programy digitalizace a propojení databází veřejné správy.

PSALI JSME:
POTVRZENO! Dobeš selhal. Přijdeme o 1,2 miliardy, zní z EU!

 

Záchrana miliard se zdaleka netýká jen Kubiceho úřadu. S problémy se potýkají zejména ministerstva dopravy a školství, vedená ministry za Věci veřejné, a ministerstvo průmyslu a obchodu, které řídí ministr za ODS Martin Kuba.

tn.cz / mediafax / gar