Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.12. 2011 17:17

Sojuz odstartoval k ISS, na palubě má 3 kosmonauty

Raketa Sojuz odstartovala ve středu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na její palubě letí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tři kosmonauti, informuje agentura AFP a server Russia Today.

Start se uskutečnil bez problémů a v naplánovanou hodinu z rampy číslo jedna, známé spíše jako Gagarinský start. Právě z ní Rusové uskutečňují od 12. dubna 1961, kdy do vesmíru vyletěl Jurij Gagarin, všechny pilotované lety.

 

Loď s astronauty se měla odpojit od třetího stupně nosné rakety Sojuz-FG v 17.25 moskevského času (14.25 SEČ). Dokování k ISS je naplánováno na pátek 19.20 moskevského času (16.20 SEČ) v automatickém režimu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sojuz odstartoval, na oběžné dráze přibude 6 satelitů

 

Posádku tvoří tři muži – Rus Oleg Kononěnko, Američan Donald Pettit a Nizozemec André Kuipers z Evropské kosmické agentury (ESA). Na ISS budou téměř pět měsíců.

 

Připojí se tam k dvojici ruských kosmonautů Antonu Škaplerovovi a Anatoliji Ivanišinovi a Američanovi Danielu Burbankovi. Ti jsou na ISS od poloviny listopadu.

 

Středeční let je druhým pilotovaným letem Sojuzu po havárii nepilotované rakety z 24. srpna, kdy necelých šest minut po startu vysadil třetí stupeň. Loď Progress s třemi a půl tunami zásob paliva pro ISS se nedostala na oběžnou dráhu a zřítila se do stepi.

tn.cz / mediafax / hru