Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.11. 2010 13:53

Sopka Merapi na Jávě znovu vybuchla. Má už 44 obětí

Sopka Merapi na indonéském ostrově Jáva ve čtvrtek opět vybuchla, oblak popela a žhavých kamenů chrlila do výšky až deseti kilometrů.

Erupce byla podle odborníků silnější než ty minulé, které připravily o život desítky lidí, informují agentury AFP a Reuters. Čtvrteční erupce si podle Reuters vyžádala dalších šest mrtvých. Počet obětí tak stoupl na 44.

 

Podívejte se na nejnovější záběry soptícího vulkánu Merapi:

 

 

Mnozí lidé před výbuchem uprchli z provizorních příbytků na úpatí sopky. S evakuací žen a dětí pomohli místním obyvatelům vojáci.

 

PSALI JSME:

VIDEO: Sopka Merapi mohutně vybuchla. Lidem hrozí smrt

Sopky smrti: 10 nejhorších sopečných výbuchů v dějinách

 

Sopka komplikuje letecký provoz

 

Indonéské úřady kvůli mraku sopečného popela omezily leteckou dopravu nad oblastí. "Uzavřeli jsme letecké trasy zasažené erupcí a lety jsme odklonili na sever a jih od Merapi," uvedl indonéský ministr dopravy Bambang Ervan. Sopečný popel pokryl po čtvrteční erupci ulice, auta a stromy ve vzdálenosti až 130 kilometrů od vulkánu.

 

 

Merapi se probudila minulé úterý, kdy také nastala první erupce. Další následovala v sobotu a ve středu. Čtvrteční výbuch byl podle vulkanologů silnější než tři předchozí a úřady rozšířily zónu ohrožení kolem sopky z 10 na 15 kilometrů.

 

PSALI JSME:

VIDEO: Vulkán soptí. Obří mrak nahání hrůzu!

 

Oblast muselo opustit 90 tisíc lidí, za posledních čtyřiadvacet hodin se počet evakuovaných zvýšil o 15 tisíc. Někteří lidé se vracejí zkontrolovat stav svých domů a hospodářského zvířectva.

 

"Evakuační tábory jsou přeplněné," uvedl koordinátor vládní pomoci Widi Sutikno. Kvůli rozšíření zóny ohrožení kolem sopky musí být navíc tábory přesunuty do nových lokalit.

 

Podívejte se na záběry aktivní sopky Merapi:

 

 

Od středy Merapi téměř nepřetržitě chrlí popel. Indonéští vulkanologové varují, že se v sopce stále vytváří tlak a hrozí další erupce.

 

Merapi, která měří 2 968 metrů a nachází se na indonéském ostrově Jáva, je známá svými nepředvídatelnými erupcemi. V roce 2006 výbuch sopky zabil dva lidi a o 12 let dříve šedesát. V roce 1930 zabila erupce Merapi zhruba 1 300 lidí.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax