Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.7. 2013 08:40
vlaková tragédie

Strojvedoucí z vlaku smrti: Snad nejsou mrtví, měl bych je na svědomí!

Strojvůdce španělského havarovaného vlaku
Zdroj: TV Nova
Strojvůdce španělského havarovaného vlaku

Strojvedoucí vlaku, který včera večer vykolejil u Santiaga de Compostela, pravděpodobně věděl, že jede se soupravou příliš rychle. "Doufám, že nebudou mrtví, protože bych je měl na svědomí," prohlásil bezprostředně po nehodě. Do zatáčky, kde je povolená rychlost 80 kilometrů v hodině se vlak hnal rychlostí 190 kilometrů v hodině. Při nehodě zemřelo nejméně 80 lidí.

Krátce po nehodě strojvedoucí do vysílačky hlásil, že má poraněná záda a je zaklíněný v kabině. "Jsme jenom lidé. Doufám, že nejsou všichni mrtví, protože bych je měl na svědomí," hlásil podle deníku El País strojvůdce krátce po nehodě do vysílačky.
 

Zatím není jasné, proč jel vlak tak rychle na nebezpečném úseku. Podle vyšetřovatelů nehody je ve hře technická chyba, ale i lidský faktor. Podle některých informací se měl strojvůdce v minulosti svým kolegům chlubit, že jezdí s vlaky hodně rychle.

Nehoda je druhým nejhorším vlakovým neštěstím v Evropě za posledních dvacet let. Více obětí - 101 - si vyžádala jen nehoda německého rychlovlaku u města Eschede v červnu 1998. Ještě více lidí zemřelo na železnici, a to také ve Španělsku, v březnu 2004, tehdy ale šlo o sérii teroristických útoků se 191 mrtvými.

 

Podívejte se na přímý vstup z místa tragédie: 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jsou české železnice nebezpečné? Podívejte se, kolik na nich umře lidí

tn.cz / ČTK / hru