Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.7. 2013 10:34
Šokující odhalení

NOVÁ FAKTA o vlaku smrti: Strojvedoucí v době nehody telefonoval, vlak jel 153 km/h

Vlakové neštěstí ve Španělsku - Francisco Jose Garzon
Zdroj: Facebook/ oficiální zdroj

Vyšetřování nehody rychlovlaku, který minulý týden vykolejil u španělského města Santiago de Compostela, přineslo další překvapivé zjištění. Analýza "černých skříněk" totiž ukázala, že strojvedoucí vlaku, který je pokládán za nejpravděpodobnějšího viníka nehody, v době vykolejení vlaku telefonoval a nevěnoval se tak plně jízdě. Tragédie si vyžádala 79 obětí.

A černé skříňky přinesly i další nová fakta. Krátce před tím, než vjel vlak do ostré zatáčky vzdálené zhruba tři kilometry od nádraží v Santiagu de Compostela, se souprava řítila rychlostí 192 kilometrů v hodině. Uvedl to v úterý nejvyšší soud severošpanělské autonomní oblasti Galicie. Rychlost povolená v tomto úseku je přitom 80 kilometrů v hodině.

 

Těsně před tím, než vlak vykolejil, začal brzdit a zpomalil na 153 kilometrů v hodině. Podle španělských médií není jasné, zda brzdu aktivoval strojvedoucí, anebo se spustila automaticky.

 

Deník El País pak přinesl informaci od zdroje z vyšetřování, podle nějž strojvedoucí nevěnoval pozornost řízení vlaku v úseku až sedmi kilometrů od místa nehody. Verzi o jeho zavinění potvrzuje i fakt, že podle záznamu ze skříněk ve chvíli havárie telefonoval.

 

Strojvedoucí Francisco José Garzón byl obviněn, že z nedbalosti zabil 79 lidí. U soudu podle médií vypověděl, že si spletl úsek u Santiaga s jinou částí trati, na níž je povolena vyšší rychlost. Když prý začal brzdit, nešlo to.
V nemocnici po nehodě zůstávají desítky lidí. Dvaadvacet je jich stále v kritickém stavu.
 

tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?