Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.6. 2009 09:03

Strůjce války v Iráku Cheney: Saddám za 11. září nemohl

Se zapojením Saddáma Husajna do atentátů na Světové obchodní centrum jsme se mýlili, přiznal Bushův viceprezident Dick Cheney.

"Nevěřím a nikdy jsem neviděl důkaz, že se Saddám Husajn podílel na událostech před osmi lety. Tyto zprávy jsme v jednu chvíli dostávali, ale ukázalo se, že jsou nepravdivé," cituje CNN Cheneyho.

 
Cheney patřil s ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem k největším jestřábům v okolí prezidenta George Bushe.


Cheney v debatě s novináři ve washingtonském Národním tiskovém klubu uvedl, že hlavním zdrojem informací o kontaktech mezi iráckým vůdcem a Al-Kajdou byl tehdejší ředitel špionážní centrály CIA George Tenet.
 

Zdroj: TN.cz

 

Saddám nebyl svatoušek
 

Uvedl to šest let po invazi do Iráku, jehož režim americká vláda označila za hrozbu světovému míru. Jak pro Saddámovy zbraně hromadného ničení, tak pro diktátorovy kontakty s islámskými teroristy, kteří stáli za útoky na New York a Washington.
 

Zdroj: YouTube.com

 

"Spojení se neprokázalo, ale Saddám byl člověkem, který podporoval teroristy a poskytoval jim útočiště," prohlásil Cheney.
 

Před invazí Cheney často házel Saddáma Husajna a Al-Kajdu do jednoho pytle. Teď se k tomu nezná.
 

"To spojení - to nebyl můj výmysl. Byl to úsudek zpravodajských služeb a ministerstva zahraničí," říká po letech Dick Cheney.
 

Husajna popravili na Silvestra v roce 2006. Američané by se měli z Iráku stáhnout do léta 2010. Nedávno vyšlo najevo, že někteří vojáci mají zvláštní apetit.

Zdroj: tvnoviny.sk

 

ora tn.cz / Mediafax

Diskuze

3.6. | 18:50 Karel Cekul
0
Je úplně jedno, jestli za to mohl či ne. Zájmy US zahraniční politiky to vyžadovaly, tak se nejdříve konalo, potom zdůvodňovalo. Pravda je někdy dost na obtíž.
3.6. | 10:27 Michal
0
Sadám spáchal zločiny,které sou nevyslovitené i mezi lotry, ale za 11. září asi fakt nemohl, páč by musel vědět že yb to byla sebevražda, to dělaj lidi, které přímo nevládnou žádnému území a nemaj co ztratit, max svobodu nebo život a když zemřou sou mučedníky