Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.6. 2009 09:03

Strůjce války v Iráku Cheney: Saddám za 11. září nemohl

Se zapojením Saddáma Husajna do atentátů na Světové obchodní centrum jsme se mýlili, přiznal Bushův viceprezident Dick Cheney.

"Nevěřím a nikdy jsem neviděl důkaz, že se Saddám Husajn podílel na událostech před osmi lety. Tyto zprávy jsme v jednu chvíli dostávali, ale ukázalo se, že jsou nepravdivé," cituje CNN Cheneyho.

 
Cheney patřil s ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem k největším jestřábům v okolí prezidenta George Bushe.


Cheney v debatě s novináři ve washingtonském Národním tiskovém klubu uvedl, že hlavním zdrojem informací o kontaktech mezi iráckým vůdcem a Al-Kajdou byl tehdejší ředitel špionážní centrály CIA George Tenet.
 


 

Saddám nebyl svatoušek
 

Uvedl to šest let po invazi do Iráku, jehož režim americká vláda označila za hrozbu světovému míru. Jak pro Saddámovy zbraně hromadného ničení, tak pro diktátorovy kontakty s islámskými teroristy, kteří stáli za útoky na New York a Washington.
 


 

"Spojení se neprokázalo, ale Saddám byl člověkem, který podporoval teroristy a poskytoval jim útočiště," prohlásil Cheney.
 

Před invazí Cheney často házel Saddáma Husajna a Al-Kajdu do jednoho pytle. Teď se k tomu nezná.
 

"To spojení - to nebyl můj výmysl. Byl to úsudek zpravodajských služeb a ministerstva zahraničí," říká po letech Dick Cheney.
 

Husajna popravili na Silvestra v roce 2006. Američané by se měli z Iráku stáhnout do léta 2010. Nedávno vyšlo najevo, že někteří vojáci mají zvláštní apetit.


 

ora tn.cz / Mediafax