Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.1. 2015 14:19
Volby v Řecku

Řecké volby vyhrála krajní levice. Chce jednat o odpuštění dluhů!

Zdroj: TV Nova

Krajně levicová opoziční strana SYRIZA jasně vyhrála nedělní předčasné parlamentní volby v Řecku, ale podle zahraničních agentur nezískala absolutní většinu a nejspíš bude muset hledat koaliční spojence.

SYRIZA po sečtení téměř všech hlasovacích lístků získala 36,3 procenta hlasů a i se zákonným bonusem 50 křesel pro vítěze voleb v Řecku má podle DPA mít ve 300členném parlamentu 149 poslanců.

 

Druhá skončila dosavadní vládní pravicová strana Nová demokracie se ziskem 27,9 procenta hlasů. Třetí místo obsadila krajně pravicová strana Zlatý úsvit s 6,4 procenta hlasů. Ostatní formace, které se dostaly do parlamentu, obdržely kolem pěti procent.

 

Předseda strany SYRIZA Alexis Tsipras bude možná podle zdrojů Reuters uveden do funkce premiéra již dnes. Setká se dnes také s předáky stran Řeka a ANEL. Novou vládu by prý mohl oznámit v úterý večer, nejpozději ve středu dopoledne.

 

 

SYRIZA usiluje o změnu smluv s mezinárodními věřiteli a chce s nimi vyjednat řadu úlev. Voliči této politické strany se rekrutují hlavně z lidí, kteří jsou již unaveni z drakonických úsporných opatření a na které ekonomické problémy doléhají nejvíce. Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od té doby zemi drží nad vodou zahraniční věřitelé, tedy Evropská centrální banka, Evropská komise a Mezinárodní měnový fond.

 

Řecko už od věřitelů dostalo ve dvou kolech asi 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč). Státní dluh Řecka dosahuje asi 320 miliard eur (8,9 bilionu Kč) a je druhý největší na světě za Japonskem. Tsipras už dříve naznačil, že se bude snažit s věřiteli dohodnout odpis většiny dluhu, i když partneři Řecka v čele s Německem dali jasně najevo, že na takový požadavek nehodlají přistoupit.

 

"Řecký lid dnes psal historii," řekl v neděli večer Tsipras v projevu před jásajícím davem na jednom z aténských náměstí. Vítězstvím jeho strany Řecko prý opouští politiku úsporných opatření a vymaňuje se z dosavadního ponížení. Následovat prý bude "radikální změna", která zemi vyvede ze začarovaného kruhu šetření. Řecko podle něj přinese naději celé Evropě.

 

pet tn.cz / ČTK