Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.12. 2011 00:08

Syrští vojáci zastřelili dezertéry

Při pokusu o útěk postříleli v pondělí vojáci syrské armády 60 až 70 dezertérů v severozápadní syrské provincii Idlíb. Informuje o tom agentura AFP, která vychází ze zpráv Syrské observatoře lidských práv se sídlem v kyperské Nikósii.

Dezertéři byli postříleni ze samopalů, když opouštěli svá postavení u měst Kansafra a Kafr Avid.

 

Kromě toho zastřelili v pondělí syrští vojáci nejméně šest civilistů. Tři z nich padli při přestřelkách mezi vojáky a jinými dezertéry u města Deir Ezzor.

 

Dezertéři v tomto případě unikli ve vozidle, které armádě ukradli.

 

Čtvrtou civilní obětí byl mladý muž v jižní provincii Dará, kde povstání proti režimu prezidenta Asada v březnu začalo. Zastřelili ho vládní jednotky ve vesnici západně od města Dará.

 

Zbylí dva civilisté byli podle observatoře zabiti ve městě Heraku, kde při razii vojáků v pondělí ráno bylo dalších osm lidí zraněno.

 

Zprávy o nových obětech potlačování nepokojů přicházejí v den, kdy Sýrie souhlasila s návrhem Ligy arabských států, aby do země vstoupili zahraniční pozorovatelé.

 

Opozice ale označila syrský souhlas za pouhý "trik", kterým se chce despotický prezident Bašár Asad vyhnout sankcím Rady bezpečnosti OSN.

 

Protesty proti režimu prezidenta Bašára Asada, které armáda tvrdě potlačuje, trvají od března letošního roku. Podle OSN zemřelo při střetech demonstrantů s armádou nejméně 5000 lidí.

Státy Evropské unie a další země zavedly proti Sýrii sankce.

 

Šestačtyřicetiletý Asad je v čele země od roku 2000, kdy v prezidentském úřadě po třech desetiletích nahradil zesnulého otce Háfize.

tn.cz / Mediafax