Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 1. 2014
Utajené vězení

Tajný lágr měla americká CIA hned za humny, v Polsku!

Věznice na Guantánamu
Zdroj: oficiální zdroj
Věznice na Guantánamu

Polsko prý dostalo před deseti lety 15 milionů dolarů (asi 300 milionů Kč podle nynějšího kurzu) za to, že americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) poskytlo někdejší středisko polské rozvědky, které CIA přeměnila v tajné vězení pro podezřelé z terorismu.

Napsal to dnes americký list The Washington Post, který se odvolává na anonymní zdroje ze CIA.


Za pronájem Američané počátkem roku 2003 údajně platili v hotovosti a balíky peněz CIA posílala do Varšavy diplomatickou poštou z Německa.


Zařízení ve vsi Stare Kiejkuty prý bylo zpočátku značně spartánské, takže jednoposchoďovou vilu museli Američané na vězení přebudovat. Polští styční důstojníci prý směli vstoupit jen do jídelny, k vězňům přístup neměli.


Vila v jezerní oblasti na severovýchodě Polska prý byla nejdůležitějším prvkem v systému tajných věznic, které CIA vytvořila po atentátech z 11. září 2001, aby mimo území USA zadržovala podezřelé ze styků s členy teroristické sítě Al-Káida a z terorismu. Letadlo CIA s prvními vězni na palubě, zajatými spolupracovníky Usámy bin Ládina, na nedalekém letišti Szymany přistálo už 5. prosince 2002.


Tajné vězení v Polsku řídil Mike Sealy. Jeho podřízení podle The Washington Post se souhlasem vlády prezidenta George Bushe připravovali vězně o spánek, fackovali je a vyvolávali u nich pocit, že se topí.


Bývalý zástupce ředitele CIA Jose Rodriguez tvrdí, že takové zacházení s teroristy vedlo k "dramaticky pozitivním výsledkům". Nicméně nynější prezident Barack Obama označil metody takzvaného "waterboardingu", tedy simulovaného topení, za mučení.


CIA zlikvidovala vězení v Polsku v září 2003 a vězně přepravila do Rumunska a do Maroka, kde za stavbu nového vězení utratila 20 milionů dolarů, a později do Litvy.


Informace washingtonského deníku jsou podle polského tisku zřejmě jen "špička ledovce", protože zanedlouho má podrobnou zprávu o tajných operacích CIA v rozsahu 6000 stran zveřejnit výbor Senátu.


Někdejší vězni u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku žalují Polsko o odškodnění za věznění a mučení, verdikt se čeká letos.

tn.cz / ČTK
Reklama