Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.8. 2009 08:56

Teroristé chtěli útočit na vojenskou základnu. Krveprolití zastavila policie

Australská policie během úterního zátahu proti lidem podezřelým z terorismu zatkla čtyři lidi. Údajně plánovali útok na vojenskou základnu.

Podle vedení australské policie jsou zatčení islámští extremisté, kteří údajně chystali útok na jednu ze základen australské armády. Přípravy na útok byly podle policistů v pokročilé fázi.


Jedná se o australské občany somálského a libanonského původu ve věku 22 až 26 let. Podle policie ve státu Viktorie chtěli zadržení použít při atentátu automatické zbraně, zabít jimi co největší počet vojáků a pak spáchat sebevraždu. Šlo by o největší útok na území Austrálie.


Deník The Australian napsal, že v uplynulých měsících několik členů skupiny odjelo do Somálska, kde se zúčastnili cvičení společně s radikální islamistickou skupinou Šabáb, kterou Spojené státy považují za teroristickou organizaci a která má zřejmě vazby na Al-Kajdu.


Země nezvýší stupeň varování před terorismem


Australský premiér Kevin Rudd uvedl, že zatčení neměli nic společného s červencovými útoky na dva luxusní hotely v indonéské Jakartě, při nichž přišli o život tři Australané.


Úterní razie na údajné teroristy se zúčastnilo přes 400 policistů. Po teroristech pátrali na nejméně 19 místech na předměstích Melbourne. Zatčení předcházelo sedmiměsíční sledování podezřelých.


Austrálie nebude zvyšovat varování před nebezpečím teroristického útoku. To je od roku 2003 na středním stupni.

ČTK, hav TN.cz
Reklama