Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 11. 2014
útok hamasu

Teroristé najeli v Izraeli dvěma auty do lidí. Jednoho zastřelili

Útok autem v Izraeli
Zdroj: ČTK
Po útoku teroristů z Hamasu zůstal jeden mrtvý civilista

Dva teroristé z organizace Hamas včera v Izraeli zaútočili auty na několik Izraelců na ulici. Bez varování do nich najeli. Výsledkem je jeden mrtvý a sedmnáct zraněných. Jednoho útočníka policie zastřelila, druhý je na útěku.

Arab z východního Jeruzaléma včera autem najel do skupiny Izraelců a pak železnou tyčí začal bít další. Zabil přitom jednu osobu a 14 lidí zranil. Policie muže zastřelila.

 

Další podobný incident se včera odehrál na Západním břehu. Auto s palestinskou poznávací značkou najelo do chodců a tři z nich zranilo. Řidič z místa nehody ujel a policie po něm zatím pátrá.

 

Za posledních čtrnáct dní je to už potřetí, co se něco takového stalo. Před útoky dnes zasahovala izraelská policie na Chrámové hoře v Jeruzalémě proti davu palestinských demonstrantů a jednoho z nich zranila.

 

Útok autem v Izraeli
Zdroj: ČTK

 

Řidič dodávky najel v blízkosti hrobky Šimona Spravedlivého na skupinu lidí poblíž tramvajové dráhy. Pak z vozu vystoupil a tyčí začal ohrožovat další. Než ho policisté zastřelili, stačil zranit 14 osob. Jedna z nich zraněním podlehla.

 

K útoku se přihlásila palestinská radikální organizace Hamas. Útočník Ibráhím Akrí je podle izraelských sdělovacích prostředků z arabské části Jeruzaléma a je bratrem jednoho z vězňů, které Izrael propustil před třemi lety výměnou za uneseného vojáka Gilada Šalita. Hamas Akrího označil za svého člena. Vysoký člen Hamasu Fauzí Barhúm útok považuje za "skvělou operaci" a vyzval k dalším podobným.

 

Izraelský ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič řekl, že mezi zraněnými jsou civilisté i policisté, a ocenil práci policisty, který Akrího zastřelil. "Teroristé, kteří útočí na civilisty, si zaslouží smrt," řekl.

 

Útok autem v Izraeli
Zdroj: ČTK

 

Druhý včerejší útok se odehrál na jihu Západního břehu, nedaleko soustavy židovských osad Guš Ecion. Podle policejní mluvčí Luby Samriové řidič "velkého nákladního vozu" s palestinskou poznávací značkou najel na chodník a zranil tři Izraelce, jednoho z nich vážně. Podle agentury Reuters šlo o vojáky.

 

Oba útoky se odehrály podle podobného scénáře jako jiný útok před dvěma týdny. Tehdy Arab na východě Jeruzaléma autem najel na skupinu lidí čekajících na tramvaj a zabil tříměsíční dítě a jednu ženu. Řidiče na útěku zabili policisté. Oba dnešní útoky policie vyhodnocuje jako teroristické činy.

 

Ráno izraelská policie na Chrámové hoře v Jeruzalémě zasahovala proti desítkám maskovaných Palestinců. Skupina na policisty začala házet kamení a při policejní střelbě byl gumovým projektilem jeden z Palestinců vážně zraněn. Akce souvisela s plánem izraelských pravicových radikálů, kteří chtěli na tomto místě připomenout útok, při němž byl přesně před týdnem těžce zraněn jejich kolega Jehuda Glick, v oblasti známý jako bojovník za rozšíření přístupu na Chrámovou horu pro Židy.

 

 

Jde o citlivou část Jeruzaléma, kde v minulosti stával židovský chrám a dnes jsou tam dvě významné mešity. Židé sice na horu smějí, avšak nemají tam dovoleno modlit se. Glick a jemu podobní chtěli prosadit změnu; Glick hovořil dokonce o postavení nového židovského chrámu.

 

Napětí kolem Chrámové hory se zhoršuje, jelikož Palestinci mají obavy, že izraelská vláda ustoupí pravicovým aktivistům a změní dosavadní praxi. Premiér Benjamin Netanjahu však několikrát zopakoval, že status quo měnit nehodlá, a vyzval ke klidu.

 

Jordánsko na protest proti vyhrocující se situaci v blízkosti jeruzalémských svatyň odvolalo z Izraele svého velvyslance a hodlá Radě bezpečnosti OSN předložit oficiální stížnost na počínání Izraele v Jeruzalémě.

tn.cz / ČTK / gar