Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 2. 2010

Terry Pratchett žádá eutanazii, má "Alzheimera"

Prachett tvrdí, že lékaři by měli lidem pomáhat nejen lépe a déle žít, ale také zemřít v klidu a doma ve společnosti blízkých.

Slavný anglický spisovatel Terry Pratchett, autor fantasy literatury a série děl o Úžasné Zeměploše, který trpí Alzheimerovou nemocí, navrhl britským úřadům a justici zavedení speciálních tribunálů pro povolování eutanazie. Chce být přitom prvním, kdo podobný soud využije.

 

"Kdybych věděl, že budu moci zemřít, kdy budu chtít, tak každý den života by měl cenu milionu liber... Kdybych věděl, že bych mohl zemřít, budu žít. Můj život, moje smrt, moje volba,“ citovala britská BBC předem z projevu, s nímž Pratchett vystoupí před Královským lékařským kolegiem.

 

Prachett tvrdí, že lékaři by měli lidem pomáhat nejen lépe a déle žít, ale také zemřít v klidu a doma ve společnosti blízkých. "A sice, abychom nemuseli být dlouho v čekárně Boha," píše spisovatel v projevu nazvaném Podat ruku smrti.

 

Jeho přednáška byla reakcí na osvobození Kay Ginderdaleové, kterou soud zprostil viny ze zabití vlastní dlouhodobě nemocné dcery Lynn.

 

Ve Velké Británii je asistovaná sebevražda silným tématem. Loni v listopadu země řešila případ manželů Dennise a Flory Milnerových, kteří spolu žili 58 let a kteří se spolu rozhodli i zemřít.

 

Těšili se přitom vzhledem ke svému věku – 83 a 81 let – dobrému zdraví, jen se nechtěli dožít chvíle, kdy se o sebe nedokážou sami postarat. Ze světa odešli dobrovolně. Chtěli upozornit na to, že britské zákony toto právo upírají.

 

Podle průzkumu ústavu YouGov je 75 procent Britů pro to, aby nevyléčitelně nemocní měli právo na eutanazii.

 

V České republice je eutanazie zakázaná, ale někteří lékaři připustili, že se tiše praktikuje. Podrobnosti TADY.

 

Lidé, kteří chtějí asistovanou sebevraždu, odjíždí do Švýcarska, kde eutanazii podstoupí. Ročně tam jezdí desítky lidí. Loni se pro ni rozhodl Dán Kaj Guldbech, který trpěl rakovinou plic, a svůj skon si nechal nafilmovat.

 

 

Mediafax