Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 5. 2010

Thajská armáda střílí do davu protivládních demonstrantů

Thajská armáda střílí ostrými náboji do davu stoupenců opozice shromážděných v obchodním centru v Bangkoku.

Jak v pátek informuje agentura Reuters, při střetech zahynul zahraniční novinář.

 

Vojáci v pátek nejprve rozháněli demonstranty slzným plynem a vodními děly, poté použili gumové projektily a podle svědků již někteří přešli od varovných výstřelů do vzduchu ke střelbě po protestujících. Od rána se městem ozývají výbuchy granátů.

 

PSALI JSME:

Thajská armáda: Ukončete protesty, nebo vás rozeženeme silou

 

Při střetech zahynul zahraniční novinář, jehož národnost zatím není známá. Podle svědků stál v davu mezi demonstranty, když jej zasáhla kulka.

 

Armáda zablokovala všechny příjezdové cesty a podařilo se jí pokročit dále do obchodního centra, které přívrženci expremiéra Tchaksina Šinavatry obsadili již před dvěma měsíci. Nyní se snaží zahnat demonstranty na co nejmenší plochu. Demonstranti začali zapalovat vojenské vozy, aby ozbrojené síly zastavili.

 

 

Armáda dala demonstrantům ultimátum, aby do čtvrtečních 18:00 hodin místního času (13:00 SELČ) centrum města vyklidili. Opozice to ale ignorovala a vojáci se rozhodli protestní akci rozpustit za použití násilí.

 

Ve čtvrtek vojáci a policisté postřelili nejméně 12 lidí, jeden z nich zemřel. Postřelen do hlavy byl i Chatíja Savasdipol – „vojenský šéf“ thajských „rudých triček“, jak si přívrženci expremiéra Tchaksina Šinavatry říkají. Muž, kterého thajská vláda považuje za teroristu, je nyní po operaci mozku na jednotce intenzivní péče.

 

Demonstrující přívrženci thajské opozice jsou již dva měsíce zabarikádovaní v obchodní čtvrti v Bangkoku, jejich opevněný tábor ve čtvrti plné luxusních hotelů a obchodních domů zabírá asi tři čtvereční kilometry. Je zde několik tisícovek demonstrantů včetně žen a dětí.

 

Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva na ně naléhal, aby protesty, které ochromují chod Bangkoku, co nejdříve ukončili. Nabídl jim, že předčasné volby by se mohly uskutečnit 14. listopadu.

 

Ačkoliv demonstranti s datem voleb souhlasili, kladli si pro ukončení protestů stále další podmínky. Chtěli například, aby byl místopředseda vlády Suthep Thaugsuban předán do rukou policie. Viní ho totiž ze smrti 25 lidí, kteří zemřeli při střetu vojáků a demonstrantů 10. dubna. Thajská vláda tak nakonec vyhlášené datum voleb odvolala.

 

Stoupenci svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry protestují od poloviny března. Tvrdí, že je současný premiér u moci nezákonně a podporuje jen „tradiční elity“.

 

Thajský expremiér Šinavatra se skrývá v exilu. V jeho zemi je na něj vydán zatykač. Soud rozhodl, že zneužil politický vliv ve prospěch rodinného podniku, a zabavil mu část majetku v přepočtu za 25 miliard korun. Šinavatra nedávno získal občanství Černé Hory.

tn.cz / Mediafax