Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.4. 2012 18:39

Time: Nejvlivnějšími osobnostmi světa jsou zpěvačka Adele nebo Pippa Middletonová

Americký časopis Time ve středu zveřejnil žebříček nejvlivnějších osobností světa roku 2012. Patří mezi ně basketbalista Jeremy Lin, zpěvačka Adele nebo Pippa Middletonová, švagrová prince Williama.

Americký časopis Time ve středu zveřejnil žebříček nejvlivnějších osobností světa roku 2012. Patří mezi ně basketbalista Jeremy Lin, zpěvačka Adele nebo Pippa Middletonová, švagrová prince Williama.
 

Časopis Time chce sestavením žebříčku ocenit ty, kteří v daném roce svými myšlenkami a konáním výrazně ovlivnili věci a životy lidí v oblasti, v níž působí. Proto je rozděluje do několika kategorií. Vedle nejvlivnějších osobností je to kategorie lídrů, ikon nebo umělců.
 

"Seznam je o ohromných možnostech vlivu a o moci, kterou tento vliv má na změny v našem světě," řekl šéfredaktor Rick Stengel.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Pippa Middletonová se v Paříži zapletla do incidentu s pistolí

 

U osobností Time neuvádí pořadové číslo, na jakém místě se v žebříčku umístily. Jeho čtenáři v letošním online hlasování tak na pomyslnou první příčku umístili třiadvacetiletého amerického profesionálního basketbalistu Jeremy Lina.
Na "druhém" místě je švýcarsko-americký umělec Christian Marclay. Třetí pozice patří americké herečce Viole Davisové.
 

Zatímco jména první tří osobností nejsou v Evropě příliš známá, na seznamu je i řada ryze "evropských" jmen. Patří sem vévodkyně z Cambridge a manželka britského prince Catherine a její sestra Pippa Middletonová. Catherine a William přitom byli na seznamu i loni, kdy byl žebříčk zveřejněn jen několik dní před jejich svatbou.
 

Z umělců je tu britská zpěvačka Adele, která ovládla letošní hudební ceny Grammy a proměnila všech šest nominací včetně nejlepší písně i alba roku.
 

Ze sportovců se do stovky nejvlivnějších osobností dostal srbský tenista Novak Djokovič nebo argentinský fotbalista Lionel Messi.Mezi politiky je na seznamu americký prezident Barack Obama, šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová nebo kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Objevila se i velká podnikatelská jména, jako je americký investor Warren Buffett, který je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším člověkem světa.
 

Z "opačného" pólu společnosti se na seznam Time dostala hackerská skupina Anonymous. Není to ale až tak překvapující Loni byl v žebříčku zakladatel "práskačského" portálu WikiLeaks Julian Assange.
 

V žebříčku stovky nejvlivnějších lidí roku 2012 je 38 žen, což je více než loni. Loňský rok se nejvlivnější osobností stal Egypťan Wael Ghonim, který založil na sociální síti Facebook skupinu, jež vyburcovala protesty proti tehdejšímu egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi.
 

Time také sestavuje i pořadí nejméně vlivných, do něhož se mohou dostat nejen lidé, ale i věci. V roce 2010 mezi nimi zvítězil dubajský emír Šajch Muhammad bin Rašíd, Time sem ale zařadil také "jakousi věc ve vašem počítači" jménem Google Buzz nebo americké raketoplány.
 

Ze sportovců se do stovky nejvlivnějších osobností dostal srbský tenista Novak Djokovič nebo argentinský fotbalista Lionel Messi. Mezi politiky je na seznamu americký prezident Barack Obama, šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová nebo kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. V žebříčku stovky nejvlivnějších lidí roku 2012 je 38 žen, což je více než loni.

 

cob tn.cz / Mediafax