Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 8. 2010

Tisíce Poláků se sešly na noční demonstraci před prezidentským palácem

Centrum polské metropole Varšavy zachvátila v noci z pondělí na úterý demonstrace, na níž tisíce Poláků požadovaly přemístění velkého dřevěného kříže věnovaného památce zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského do kostela svaté Anny. Informoval o tom polský portál Gazeta.

K prezidentskému paláci, kde v současné době stojí pietní kříž, dorazilo podle některých odhadů až 15 tisíc lidí. Akce oficiálně začala ve 23.00, byť se lidé shromažďovali na místě jejího konání již dříve.

 

Bezprostředně kolem kříže se sešlo několik desítek zastánců myšlenky, že by pietní objekt měl zůstat před sídlem nejvyššího představitele země. Policie je oddělila od zbytku protestujících kovovými zátarasy.

 

Několikahodinová demonstrace probíhala bouřlivě, ale bez větších incidentů. Její účastníci pískali a skandovali „Kříž do kostela“, „Mějte úctu k ústavě“, „Jaroslave, vzpamatuj se“.

 

Kříž, který vztyčili polští skauti po dubnové letecké havárii letounu, na jehož palubě cestoval prezident Lech Kaczyński, se stal připomínkou dubnové tragédie a "Kaczyńského oltářem", obklopeným květinami a svíčkami. Jeho přemístění do kostela dojednal s církví a skautským hnutím nový polský prezident Bronislaw Komorowski.

 

Proti přesunu kříže se však vyslovilo mnoho lidí včetně bratra-dvojčete zesnulého prezidenta a předsedy konzervativní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského, který neobstál v nedávných prezidentských volbách. Někteří lidé dokonce před křížem přespávali.

 

Letoun s prezidentem Kaczyńským havaroval 10. dubna 2010 v husté mlze při pokusu o přistání na letišti v ruském Smolensku. Při nehodě zahynul Lech Kaczyński, jeho manželka Maria, desítky polských představitelů i posádka.

Mediafax
Reklama