Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.2. 2012 12:49

Bouře proti Putinovi. Desetitisíce Rusů u Kremlu!

Rusko protestuje proti Putinovi. V Moskvě se za mrazivého dne sešly tisíce lidí. Jen na Facebooku přislíbilo účast přes 27 tisíc demonstrantů. Vlna protestů se valí celým Ruskem.

Desetitisíce Rusů v sobotu protestují v centru Moskvy proti premiérovi Vladimiru Putinovi, který se chce opět ucházet o prezidentský post. Informuje o tom agentura AFP.

 

V ulicích města proti Putinově politice protestuje již zhruba 23 tisíc lidí. Okolo osmi tisíc lidí se připojilo k protestnímu pochodu, který začal u budovy Kremlu. Dalších 15 tisíc lidí přišlo na demonstraci v západní části ruské metropole.

 

Na sociální síti Facebook přislíbilo účast přes 27 tisíc lidí i jediný nezávislý kandidát, který se může zúčastnit prezidentských voleb Michail Prochorov. Demonstrace přichází po skončení desetidenních oslav nového roku. Rusko ale sužují tuhé mrazy, teplota v Moskvě by měla vystoupat jen na  -17 stupňů Celsia.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rusko straší raketami! Základna má být u Polska

 

Menší demonstrace se plánují i v dalších ruských městech, zejména Petrohradě, uralském Jekatěrinburgu a sibiřském Novosibirsku. Třetí demonstrace proti Putinovi za méně než dva měsíce je klíčovým testem pro rodící se protestní hnutí. Putin zatím protestujícím odmítá ustoupit a nechce zopakovat prosincové parlamentní volby, které provázela obvinění z podvodů. Předchozí dvě demonstrace 10. a 24. prosince přilákaly desetitisíce lidí a staly se tak největšími protesty za 12 let, kdy je Putin u moci.

 

Sobotní demonstrace se koná v den výročí protestů ze 4. února 1990, kdy do ulic vyšlo na 300 tisíc lidí požadujících konec vlády komunistické strany. Podle ruské policie se v Moskvě v sobotu konají rovněž demonstrace stoupenců Putina, kterého do ulic metropole přišlo podpořit údajně až 90 tisíc lidí. "Zhruba 87 až 90 tisíc lidí se účastní shromáždění na podporu Putina," uvedla moskevská policie. Potvrdila, že se protivládních protestů účastní zhruba 23 tisíc lidí.

klab tn.cz / Mediafax