Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.2. 2014 10:16
velký projev

Tymošenková promluvila v Kyjevě, demonstranty označila za hrdiny Ukrajiny

Julija Tymošenková
Zdroj: Mediafax
Julija Tymošenková

Propuštěná bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková včera vyzvala v Kyjevě protivládní aktivisty k pokračování v protestech i přesto, že parlament sesadil prezidenta Viktora Janukovyče. Demonstranty, kteří se tři měsíce stavěli na odpor jeho režimu, přitom označila za hrdiny Ukrajiny. Ukončit protesty v Kyjevě nechtějí ani opoziční radikálové z hnutí Pravý sektor.

"Bojujte až do konce!" vyzvala Tymošenková zástup demonstrantů na kyjevském náměstí Nezávislosti, kam včera večer přiletěla z Charkova. V tamní věznici strávila posledního dva a půl roku kvůli odsouzení za údajné zneužití pravomocí. Díky dnešnímu rozhodnutí parlamentu byl její sedmiletý trest zrušen a vůdkyně takzvané oranžové revoluce znovu vyšla na svobodu.
 

"Nemáte právo z Majdanu odejít. Nepřestávejte!" apelovala v emotivním projevu na stoupence opozice. Ti podle ní musí zůstat v ulicích, dokud nebudou zvoleni politici, kteří si zaslouží jejich důvěru. "Musíme to dokončit. Zasloužíte si novou zemi. Nedovolte, aby vznikla taková země, kterou nechcete," prohlásila Tymošenková.
 

Ocenila přitom úlohu demonstrantů v Kyjevě, kteří poslední tři měsíce protestovali proti Janukovyčově politickému kurzu. "Vy jste hrdinové, vy jste to nejlepší na Ukrajině," zdůraznila. Už při opuštění charkovské vězeňské nemocnice Tymošenková uvedla, že se chce stát ukrajinskou prezidentkou a včerejšek označila za konec diktatury na Ukrajině. Po příletu do Kyjeva pak novinářům řekla, že je přesvědčena, že její země v blízké budoucnosti vstoupí do Evropské unie.
 

S výzvou proti ukončení protestů včera přišel také radikálně nacionalistický Pravý sektor, který chtěl demise prezidenta Janukovyče dosáhnout třeba i násilnou cestou a plánoval zadržet členy jeho vlády. "My se nerozejdeme," ujistili ukrajinští pravicový extremisté. "Není čas na oslavy. Musíme být teď ještě jednotnější než dříve," vyzvalo hnutí Dmytra Jaroše v prohlášení.
 

tn.cz / ČTK
Reklama