Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.1. 2012 10:26

Třetina velryb z pláže uhynula. Drama pokračuje

¨Třicet čtyři z devadesáti velryb, které uvízly na pláži novozélandského Jižního ostrova, je mrtvých. Sedmnáct zvířat se ochráncům přírody podařilo vrátit na moře, ostatní velryby stále bojují s odlivem, informuje v úterý webový portál listu New Zealand Herald.

Kimberley Muncasterová, vedoucí projektu Jonáš na záchranu velryb, uvedla, že zvířata se podařilo s velkým nasazením aktivistů vyprostit z mělčiny. Ne všechna se ale pohybovala dost rychle, znovu je proto zastihl odliv.
 

Na místě stále pracují ochránci přírody, kteří se v horkém létě snaží velryby udržovat ve stínu a ochlazovat je vodou. "Budeme se je snažit udržet naživu do soumraku a doufáme, že až kolem půl dvanácté večer (12:30 SEČ) stoupne příliv, dostanou se zpátky," řekla Muncasterová.
 

PSALI JSME:
BOJ O ŽIVOT: Na pláži uvízlo 90 velryb!

 

Jednu z velryb ekologové vyvezli na pontonu na volné moře. Doufají, že poslouží jako „návnada“ pro ostatní jedince.
 

Velryby patří do rodu kulohlavec, měří průměrně šest metrů a v novozélandských vodách jsou nejběžnější.
 

Zvířata uvízla na Golden Bay poblíž turistického města Nelson. Sestup do moře je tu velmi dlouhý a pozvolný, zvířata proto podlehnou dojmu, že jsou na otevřeném moři, a uvíznou. Dříve v lednu se na tomtéž místě při odlivu "zaseklo" 25 velryb, z nichž sedm nepřežilo. Před dvěma měsíci došlo k úhynu dokonce 47 kulohlavců.

tn.cz / mediafax / gar
Reklama