Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 6. 2012
doživotí pro hlavu státu

Tuniský exprezident dostal doživotí kvůli zabíjení demonstrantů

Bývalý tuniský prezident dostal doživotní trest za to, že nechal vojáky zabíjet demonstranty. Prokuratura žádala trest smrti.

Tuniský vojenský soud poslal ve středu bývalého prezidenta země Zína Abidína bin Alího na doživotí do vězení za jeho podíl na zabíjení demonstrantů během loňského povstání. Exprezident byl odsouzen v nepřítomnosti, informují agentury Reuters a AFP.
 

Prokuratura žádala pro exprezidenta trest smrti za zabití 22 lidí včetně dvanáctiletého dítěte, kteří zahynuli na začátku ledna 2011 při střetech s policií ve dvou městech Tala a Kasserine.
 

Středeční verdikt je pro bin Alího pátým trestem. Soud ho už odsoudil ke čtyřem trestům vězení – k 35 letům za krádeže a nezákonné vlastnictví velkých částek hotovosti a šperků, k 15 a půl roku za nedovolené ozbrojování a vlastnictví drog, k 16 letům za korupci a majetkové podvody a naposled ve středu na 20 roků za nabádání k vraždám.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Zveřejnili karikaturu Mohameda na Facebooku. Soud je odsoudil na sedm let!

 

Bin Alí vládl Tunisku 23 let. Loni v lednu po několika týdnech protivládních demonstrací uprchl ze země. Od té doby žije v saúdskoarabském exilu. I když je na něj a jeho manželku vydán mezinárodní zatykač, Saúdská Arábie je zřejmě nevydá.
Soud ve středu vynesl verdikt i nad bývalým ministrem vnitra Rafíkem Balhadžem Kacemem. Ten za svůj podíl na zabíjení v Tale a Kasserine stráví ve vězení 12 let.
 

Soud naopak upustil od stíhání osmi dalších představitelů tehdejšího režimu včetně bývalého velitele prezidentské gardy Alího Sariatiho.
 

Jedním z důvodů povstání v Tunisu byla vysoká nezaměstnanost a ekonomické problémy země. V prosinci 2010 ho odstartovalo upálení šestadvacetiletého pouličního prodavače zeleniny Muhammada Buazízího. K zoufalému činu se vysokoškolsky vzdělaný muž rozhodl na protest proti tomu, že mu policie zabavila zboží z jeho stánku.
 

Z Tuniska se revoluce rozšířila do Egypta, Libye, Jemenu, Sýrie a dalších arabských zemí. Tuniskem v posledních dnech otřásají další nepokoje rozpoutané islamisty. V osmi městech včetně hlavního města Tunis byl vyhlášen zákaz vycházení.
 

cob tn.cz / Mediafax