Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 1. 2011

Tuniský premiér představí novou vládu

Tuniský premiér Mohamed Ghannúší oznámí v pondělí složení nové koaliční vlády, která zemi povede k předčasným volbám. Ve vládě by měla tři posty obsadit opozice, informuje agentura Reuters.

"Zítra představím novou vládu, která otevře novou stránku v historii Tuniska,“ prohlásil Ghannúší v neděli. Slíbil také "nulovou toleranci vůči komukoli, kdo by ohrozil bezpečnost země“.
 

PSALI JSME:

Hromadný úprk německých turistů z Tuniska! Bojí se o život
 

Ghannúšího sestavením vlády pověřil nový prozatímní prezident Tuniska Fuíd Mibazza, který slíbil vytvoření koaliční vlády s opozicí. Ta by se měla pokusit vyřešit spory v zemi.
 

PODÍVEJTE SE NA NEPOKOJE V TUNISU:


 

V nové vládě bude mít opozice tři posty, ministerstvo vnitra a zahraničí povedou dosavadní ministři.
 

V Tunisku však i přes očekávání nové vlády stále panuje napětí. V okolí prezidentského paláce v Kartágu, které se nachází 15 kilometrů severně od Tunisu, byla v noci na pondělí slyšet střelba. Bezpečnostní síly zastřelily také dva ozbrojené muže, kteří útočili na ministerstvo vnitra.
 

V ulicích zůstávají vojenské hlídky a tanky
 

Lidé stojí dlouhé fronty u benzínových pump a také v obchodech. "Máme velký nedostatek jídla. Není tady dost chleba a mouky. Riskujeme, že pokud tato situace bude pokračovat, vznikne potravinová krize,“ uvedla jedna z žen, které čekaly před obchodem v centru Tunisu.
 

Řada obyvatel si v neděli postavila barikády z popelnic nebo větví, aby ochránila svoje domovy.
 

Tuniské úřady v neděli zkrátily o hodinu zákaz nočního vycházení s odůvodněním, že se bezpečnostní situace zlepšila. V zemi však stále platí výjimečný stav. Lidé nesmějí v noci vycházet ven a zakázáno je shromažďování více než tříčlenných skupin. Bezpečnostní síly mohou používat zbraně proti těm, kteří neuposlechnou výzvy.
 

Dosavadní tuniský prezident Zín Abidín bin Alí v pátek uprchl ze země. Podle tuniské ústavy se prezidentské volby musí uskutečnit do 60 dnů.

tn.cz / Mediafax