Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.1. 2011 21:08

Tuniský prezident uletěl do Saúdské Arábie. Vyštval ho dav

Tuniský prezident unikl do Saúdské Arábie

Tuniský exprezident Zín Abidín bin Alí, který v pátek odstoupil z funkce kvůli pokračujícím protivládním protestům, uprchl do Saúdské Arábie.

Jeho letoun přistál v saúdskoarabském městě Džidda, informovala v sobotu agentura Reuters s odvoláním na místní televizi Al-Arabíja.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:Povinností nejvyššího představitele země se do předčasných voleb ujal premiér Muhammad Ghannúší.

 

Situaci v Tunisku byla dramatická. Potvrzují to i slova českého turisty Martina B. Stehlíka, který bydlí na hotelu v Sousse. "Ve čtvrtek vpodvečer jsem slyšel střelbu z pistole, ozýval se křik davu," popsal události v zemi Stehlík. "Bylo nám řečeno, že platí zákaz vycházení," z centra města byl z hotelu vidět dým," dodal pro tn.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hromadný úprk německých turistů z Tuniska! Bojí se o život

 Přetrvávající sociální nepokoje donutily autoritářského prezidenta nejdříve rozpustit vládu a pověřit sestavením nové premiéra Ghannúšího. Vyhlásil zároveň nové parlamentní volby, které by se měly konat do šesti měsíců.

V zemi v pátek dál pokračovaly nepokoje. Na osm tisíc lidí demonstrovalo proti prezidentovi před ministerstvem vnitra v hlavním městě Tunisu. Policie se dav demonstrantů pokusila rozehnat slzným plynem, protestující po strážcích zákona vrhali kameny.

Německo, Británie, Belgie a Švýcarsko začaly ze země kvůli zprávám o rostoucím počtu obětí a střelbě ve městech stahovat své turisty. Zanedlouho světové agentury oznámily, že mezinárodní letiště v hlavním městě Tunisu obsadila armáda a úřady uzavřely vzdušný prostor.

Následovalo vyhlášení výjimečného stavu. Lidé nesmějí v noci vycházet ven a zakázáno je shromažďování více než tříčlenných skupin. Bezpečnostní síly mohou používat zbraně proti těm, kteří neuposlechnou výzvy.

tn.cz / Mediafax