Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 1. 2014
Muži u soudu

U soudu v JAR se objevili dva muži, údajní spojenci Radovana Krejčíře!

Radovan Krejčíř
Zdroj: isifa.com

U dvou různých jihoafrických soudů se dnes objevili dva muži ze čtveřice zatčené v souvislosti s údajnou přípravou vražd dvou vyšetřovatelů kauz českého podnikatele Radovana Krejčíře v JAR.

 Informovaly o tom dnes bez podrobností o průběhu stání jihoafrické servery. Jeden z obžalovaných, Siboniso Miya, předstoupil před magistrátní soud v Palm Ridge na jižním předměstí Johannesburgu a 24. ledna se má znovu objevit před stejným soudem, už společně s Krejčířem a další trojicí osob spoluobviněných v případu únosu a pokusu o vraždu.
 
 
Miya, který byl zadržen před týdnem ve čtvrtek, je podezřelý z únosu a z pokusu o vraždu bratra drogového dealera, tedy ve stejném případu, kvůli kterému je Krejčíř ve vazbě. Kromě toho figuruje mezi osobami podezřelými z pokusu o likvidaci vyšetřovatelů Krejčířových aktivit. Dalšími spoluobviněnými v prvním případu jsou podnikatel Desai Luphondo a dva členové speciální policejní jednotky Hawks (Jestřábi) Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane. Tato trojice byla stejně jako Krejčíř zatčena už loni v listopadu.
 
 
Podle vyšetřovatelů stojí Krejčíř a jeho pomocníci za únosem a mučením bratra muže, který údajně pro českého podnikatele pracoval jako drogový kurýr. Do Austrálie měl pašerák dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů Kč), ale zmizel i s drogami. Český podnikatel ho prý chtěl přes bratra vypátrat. Krejčíř všechna obvinění odmítá.
 
 

 
 
Před magistrátním soudem v Johannesburgu se dnes objevil také Owen Sorero, který mimo jiné společně s Miyou figuruje v kauze údajného plánování vražd vyšetřovatelů. Dnes byl ale Sorero před soud předveden kvůli obvinění v devíti případech krádeže automobilů.
 
 
Miya i Serero se v pondělí objevili před soudem společně, ještě s oběma dalšími dvěma zadrženými, Jacobem Narem a Zoe Biyelaovou. Tato skupina podle policie měla vazby na Krejčíře a měla za úkol zlikvidovat policejního vyšetřovatele Krejčířovy kauzy Nkosanu Ximbu a také soukromého detektiva Paula O'Sullivana, který se sledováním Krejčířových aktivit v JAR věnuje dlouhodobě. Soud projednávání tohoto případu odložil na pondělí 20. ledna.
 
 
Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde ho média spojují s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl mezitím pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

pet tn.cz / ČTK