Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 2. 2015
Nový přístup

USA chtějí vyzbrojit Ukrajince! Začne další studená válka?

Ostřelování Mariupolu na Ukrajině - 9
Zdroj: isifa.com

Vzhledem k pokračujícím útokům separatistů na východě Ukrajiny za údajné ruské podpory je nyní vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove pro to, aby se obléhaným ukrajinským vládním silám dodaly útočné zbraně.

Řada amerických vládních představitelů se k tomuto kroku, zdá se, začíná také přiklánět. Uvedl to v neděli deník The New York Times.


Prezident Barack Obama o podobné zbrojní pomoci dosud nerozhodl. Avšak po sérii vojenských neúspěchů, které utrpěly ukrajinské síly po útocích separatistů v posledních týdnech, Obamova vláda začíná mít na otázku vojenské pomoci nový pohled, tvrdí americký list.


Ministr zahraničí USA John Kerry je podle deníku připraven o této pomoci jednat při své nadcházející čtvrteční návštěvě Kyjeva.


Nejméně dalších 13 ukrajinských vojáků a 17 civilistů zahynulo od soboty v potyčkách a ostřelování mezi proruskými separatisty a vládními silami na východě Ukrajiny. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na vyjádření obou stran konfliktu, který si od dubna vyžádal více než 5100 mrtvých. Paříž, Berlín a Kyjev v neděli vyzvaly k okamžitému příměří.


Ukrajinské ministerstvo obrany podle agentury Interfax-Ukrajina nedávno uvedlo, že povstaleckým jednotkám pomáhají nejen ruští poradci a instruktoři, ale i jednotky pravidelné ruské armády. Moskva ale jakékoli přímé zapojení ruských sil do bojů na Ukrajině rezolutně popírá.

tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama