Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 7. 2014
Nová studená válka?

USA vyhlásily Rusku sankce. Vracíme se do 80. let, tvrdí Moskva

Vladimir Putin
Zdroj: isifa.com

Spojené státy vyhlásily tvrdé sankce vůči Rusku. A to se samozřejmě ze strany Moskvy neobešlo bez komentářů. Ty jsou vůči americkým sankcím velmi ostré. Ruské ministerstvo zahraničí označilo americké sankce za "primitivní pokus pomstít se za to, že situace na Ukrajině se nevyvíjí podle amerických představ".

Ruské ministerstvo vyjádřilo také rozčarování nad tím, že Evropská unie údajně "podlehla americkému vydírání" a navzdory vlastním zájmům se rozhodla rozšířit své sankce proti Moskvě, které však poškodí i členské státy EU.
 

"Hanebná a neopodstatněná snaha svalit na Rusko vinu za občanskou válku v sousední zemi, která se stala důsledkem hluboké vnitřní krize (...), svědčí o krachu strategie USA a jejich kyjevských klientů násilím pacifikovat rozsáhlou lidovou nespokojenost," praví se v prohlášení ruské diplomacie.
 

Bílý dům prý "fakticky podněcuje ke krveprolití" a cynicky se pokouší zbavit se vlastní odpovědnosti "hrubým překrucováním faktů". Hovořit jazykem sankcí s Ruskem je však neužitečné, k ničemu dobrému to nepovede, jen k hořkému rozčarování, zdůraznila Moskva. "Nehodláme strpět vydírání a vyhrazujeme si právo na odvetná opatření," dodala.
 

Premiér Dmitrij Medveděv se na zasedání vlády nechal slyšet, že "sankce proti Rusku bohužel nijak nepomohou Ukrajině", ale naopak hrozí růstem protiamerických a protievropských nálad. Rusko také bude nuceno více utrácet na obranu a hledat náhradu za dovážené technologie. "Prostě se vracíme do 80. let (...) a to je smutné," řekl podle serveru newsru.com.
 

Ruský prezident Vladimir Putin ještě ve středu řekl, že sankce přivedou rusko-americké vztahy do slepé uličky a poškodí je. Podobná opatření mají podle šéfa Kremlu efekt bumerangu.
 


Na sankčním seznamu americké vlády se objevila řada klíčových ruských firem, například ropný monopol Rosněfť, banky Gazprombank a Vněšekonombank, finanční a investiční společnost Novatek a řada ruských zbrojovek, včetně firmy Kalašnikov, obří uralské zbrojovky Uralvagonzavod a výrobce vojenské raketové a radiolokační techniky Almaz-Antej. Jakékoli obchodní kontakty s těmito firmami americká vláda svým občanům zakazuje.
 

Na americký sankční seznam se nedostal ruský plynárenský gigant Gazprom, který se výrazně podílí na zásobování Evropy zemním plynem.
 

Sankce Evropské unie budou nově moci postihovat ruské i další podniky, které finančně či materiálně podporují kroky podkopávající nebo ohrožující ukrajinskou suverenitu, celistvost a nezávislost. Evropští lídři chtějí mít konkrétní seznam hotový do konce měsíce.

TN.cz / ČTK / hmr