Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 25. 5. 2010

Uznávaný íránský režisér Panahí byl propuštěn z vazby

Vězení. Ilustrační foto
Zdroj: oficiální zdroj

Mezinárodně uznávaný íránský režisér Džafar Panahí byl v úterý po téměř dvou měsících v teheránské věznici propuštěn na kauci ve výši dvou miliard íránských riálů (čtyři miliony korun).

Rozhodnutí přišlo týden poté, co devětačtyřicetiletý filmař začal držet hladovku na protest proti svému věznění. Rovněž se chtěl sejít se svojí rodinou a právním zástupcem a žádal propuštění před zahájením procesu. Není jasné, jakým obviněním čelí, během loňské předvolební kampaně však výrazně podporoval opozičního vůdce a někdejšího prezidentského kandidáta Mira Hosejna Musávího.

 

S odvoláním na íránskou státní televizi o tom informuje britský deník The Guardian.

 

Policie Panahího zatkla počátkem března v jeho domě v Teheránu. V té době se tam kromě režiséra, jeho ženy a dcery nacházelo dalších 15 hostů. Policisté si během razie odnesli i Panahího osobní věci včetně počítače.

 

V lednu se Panahí nemohl zúčastnit filmového festivalu Berlinale, neboť mu íránská vláda zakázala vycestovat ze země. Řekl to ředitel festivalu Dieter Kosslick, podle kterého se měl režisér vítězného filmu z Berlinale 2000 zúčastnit v Německu diskuse o budoucnosti íránské kinematografie.

 

V roce 2000 získal Panahí cenu Zlatý medvěd pro nejlepší film za svůj snímek Dajere (Kruh). O šest let později pak obdržel Stříbrného medvěda za tragikomedii Offside. Známý je také jeho snímek Bílý balónek (Badkonake sefid).

 

Letos měl zasednout v porotě filmového festivalu v Cannes. Jeho zadržení a věznění tam veřejně kritizovala řada režisérů a herců. Promítání některých Panahího filmů je v islámské republice zakázáno.

tn.cz / Mediafax