Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 12. 2013
kluci s klukama

V Anglii a Walesu uzákonili sňatky homosexuálů! Brát se mohou už v březnu

Homosexuálové
Zdroj: isifa.com

První homosexuální sňatky se v Anglii a Walesu budou moci uzavírat již 29. března příštího roku. Oznámila to dnes britská vláda, která prosadila příslušný zákon letos v červenci.

Vzhledem k nezbytným přípravám se podle zpravodajského serveru BBC dosud počítalo s tím, že nová praxe začne až v létě téhož roku.

 

"Svatba je jednou z nejdůležitějších institucí v zemi a od 29. března 2014 se otevře všem, ať už se zamilujeme do osoby stejného či opačného pohlaví," prohlásila ministryně pověřená otázkami rovnosti Maria Millerová. Ta je přesvědčena, že mnoho párů stejného pohlaví se bude velmi radovat, že mohou začít plánovat svůj velký den.

Velké nadšení neskrýval šéf organizace Stonewall, která bojuje za práva gayů. "Tento historický krok bude znamenat, že každý homosexuální člověk v Anglii a Walesu se bude poprvé těšit naprosto stejným právům jako jejich heterosexuální přátelé a rodiny," řekl Ben Summerskill.

 

Skotsko a Severní Irsko mají v podobných otázkách vlastní zákony. Skotští zákonodárci zákon povolující sňatky homosexuálů odhlasovali v listopadu, severoirští zákonodárci jsou v této záležitosti stále velmi rozděleni.

 

Jako první země na světě umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko, k němuž se dosud připojilo na celonárodní úrovni více než deset zemí a 16 z 50 amerických států. V České republice mohou homosexuální páry uzavírat jen registrované partnerství, a to od července 2006.

tn.cz / ČTK / hru