Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.3. 2012 14:45

V Británii donutili k sňatku pětiletou dívku! Ročně tam provdají stovky dětí

Pětiletá dívka je nejmladší ze stovek dětí, které loni v Británii donutili k sňatku.

Specializovaný vládní výbor loni pomohl 1500 osobám, které byly nuceny k sňatku. Z toho nejméně 400 z nich tvořily děti. Informuje o tom v pátek webový portál stanice BBC.


"Nejmladší byla dívka ve věku pěti let, takže tato praktika se týká dětí v celém rozsahu školního věku," sdělila šéfka výboru Amy Cummingová.


Problémem je, že nucený sňatek není trestným činem v celé ostrovní zemi. Je jím zatím pouze ve Skotsku, píše BBC.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dvanáctiletá manželka zemřela při porodu


Zveřejněná statistika není překvapivá. Jen Organizace za práva íránských a kurdských žen (IKWRO) eviduje ročně stovku případů nucených sňatků.


"Máme klienty, kterým je i jedenáct, dvanáct let. Nejmladší případ, který jsme tu měli, bylo devítileté dítě," sdělila Fionnuala Murphyová z IKWRO. "Naše organizace je pro kriminalizaci, protože se domníváme, že to posílí oběti, když budou vědět, že je to trestný čin," uvedla.


Spisovatelka pákistánského původu Sameem Aliová má však za to, že by to děti od nahlášení případu spíše odradilo. Když byla ve 13 letech s rodiči v Pákistánu, byla přinucena vzít si neznámého muže, kterému bylo dvakrát tolik.


"Myslím, že to oběti odradí od toho, aby o svém případu řekly úřadům," uvedla Aliová, která se dnes věnuje pomoci těm, které ke sňatku přinutili. "Nikdo nebude chtít ukázat na své rodiče, natož proti nim svědčit u soudu," podotkla.

maš tn.cz / Mediafax
Reklama