Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.12. 2009 09:53

V Číně popravili Brita za pašování drog

Po 58 letech poprvé popravili Číňané Evropana. Protestoval i britský premiér, ale marně.

V Číně byl popraven britský občan Akmal Shaikh usvědčený z obchodu s drogami. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním nejprve na britské zdroje a později i na oficiální potvrzení úřadů. Exekuci muže, jenž byl podle rodiny psychicky nemocný, ostře odsoudil britský premiér Gordon Brown.


Shaikh se stal prvním Evropanem za posledních 58 let, na němž byl v Číně vykonán trest smrti. Třiapadesátiletý muž byl popraven injekcí v Urumči, metropoli Ujgurské autonomní oblasti, oznámila agentura Nová Čína.


"Jsem pobouřen a zklamán, že naše naléhavé žádosti o milost nebyly vyslyšeny," uvedl Brown v prohlášení. Zvláštní znepokojení vyjádřil nad tím, že nebylo nijak vyšetřeno zdraví odsouzeného.

 

Podle Číny důkazy o psychické poruše chyběly


"Čínská justice postupovala v tomto případu v přísném souladu se zákonem," sdělila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü při pravidelné tiskové konferenci. "Čína plně respektovala práva obžalovaného na odvolání," uvedla dále. "Vyjadřujeme naši hlubokou nespokojenost s britskými obviněními a odmítáme je," dodala a vyjádřila naději, že to nepoškodí britsko-čínské vztahy.


Čínský nejvyšší soud sdělil, že skutečnosti uvedené britskou stranou nestačily k tomu, aby bylo možno prokázat, že Akmal Shaikh trpí duševní poruchou.


"Zločiny jsou posuzovány před zákonem stejnou měrou, ať je státní příslušnost jakákoli," konstatoval soud. Ujistil, že trest smrti v případě zvláště těžkých a nebezpečných zločinů týkajících se drog působí odstrašujícím příkladem a zločinům brání.

Britské vedení i Shaikhovi bratranci se v pondělí ještě naposledy pokusili popravě zabránit. Bratranci požádali čínské úřady o milost pro muže, kterého označili za duševně nemocného. Shaikha navštívili ve vězení a on se prý až od nich dozvěděl, že má být tak brzy popraven.


Čína odmítla všechny pokusy o odvolání i žádosti o milost včetně apelu britského premiéra Gordona Browna. Žádostem o milost podaným těsně před popravou Peking prakticky nikdy nevyhoví. V Číně je každý rok popraveno více lidí než ve všech ostatních zemích uplatňujících trest smrti dohromady.

 

Poprava po dvou letech


Soohail Shaikh řekl, že spolu s bratrem Nasirem Shaikhem v pondělí ráno navštívili Akmala ve věznici. Pro odsouzeného to byl první přímý kontakt s příbuznými za poslední dva roky od roku 2007, kdy byl zadržen. Nikdo mu prý navíc neřekl, že se má poprava konat už nyní. "Byl pochopitelně velmi rozrušený, když se to od nás dozvěděl," dodal Soohail Shaikh.


Původem Pákistánec Akmal Shaikh byl zadržen v roce 2007, když u něho při příletu z Tádžikistánu policie našla téměř čtyři kilogramy heroinu. K trestu smrti byl odsouzen v říjnu 2008 při procesu, který trval pouze půl hodiny. Jeho rodina v Londýně tvrdí, že ho do Číny vylákali dva neznámí muži, kteří mu slíbili, že mu pomohou odstartovat kariéru v populární hudbě.

tn.cz / ČTK