Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 12. 2010

V čínském dole při výbuchu zemřelo 26 horníků

V dole vybuchl plyn. Explozi nepřežilo 26 horníků. Stejný počet dalších byl zraněn. V dalším dole se zřítila šachta. Zemřeli při tom 4 horníci.

Výbuch v uhelném dole ve střední Číně zabil nejméně 26 horníků. Dalších 26 lidí, kteří byli v okamžiku neštěstí pod zemí, explozi přežilo. V jiném dole na severovýchodě Číny si zhroucení šachty vyžádalo čtyři životy, uvedla dnes agentura Nová Čína.

 

Důlní plyn vybuchl ze zatím neznámých příčin v dole v provincii Che-nan v úterý večer. Záchranáři se nyní snaží nebezpečné látky odvětrat, aby mohli sestoupit pod zem a zjistit, zda se bilance neštěstí ještě nezvýší.

 

Podle místních médií ale důl v tu dobu vůbec neměl být v provozu. Úřady zde pozastavily těžbu, dokud nebudou vyřešeny otázky s převodem dolu z jedné uhelné společnosti na druhou.

 

Druhé důlní neštěstí se stalo rovněž v úterý večer v provincii Liao-ning. Nečekaně se zde zhroutila jedna štola a zemina zabila čtyři horníky. Další tři muži, kteří byli chodbě, se dokázali dostat do bezpečí.

 

Čínské doly jsou považovány za nejnebezpečnější na světě, zprávy o neštěstích odtud přicházejí často. V polovině října například při explozi plynu v dole v centrální Číně zemřelo 37 horníků.

 

Mnoho čínských důlních společností nedodržuje bezpečnostní opatření. Loni zahynulo v Číně při důlních neštěstích podle oficiálních statistik 2631 lidí, mnoho tragédií ale není vůbec ohlášeno, protože majitelé se chtějí vyhnout uzavření svých šachet.
 

tn.cz / ČTK