Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.5. 2010 07:30

V dole na Sibiři vybuchl metan, zabil nejméně 12 horníků

Ruským dolem na Sibiři otřásly dva výbuchy. Pod zemí je zavaleno přes 80 horníků.

Při dvou explozích v uhelném dole na ruské Sibiři zemřelo nejméně 12 horníků a dalších 41 bylo zraněno. Přes 80 lidí zůstává v dole uvězněno.

 

Neštěstí se odehrálo v sobotu večer v dole Raspadskaja ve městě Mežducherensk v Kemerovské oblasti, který je vůbec největším dolem Ruska.

 

V době výbuchů v dole pracovalo 312 horníků. 200 z nich se podle úřadů podařilo uprchnout.

 

Dvanáct dělníků exploze zabily. 41 dalších utrpělo zranění, 12 lidí muselo být s vážnějšími zraněními hospitalizováno.

 

Mluvčí místního ministerstva pro mimořádné události Valerij Korčagin uvedl, že v dole zůstává uvězněno 64 horníků a také 20 záchranářů. Ti museli přerušit záchrannou operaci kvůli nebezpečným podmínkám a obavám z dalších explozí.

 

„Pokračovat v záchranných pracích by znamenalo poslat lidi na smrt,“ uvedl Korčagin s tím, že druhý výbuch zničil ventilaci a důl se začal plnit kouřem. Záchranná operace bude pokračovat poté, co se podaří podmínky v dole zlepšit.

 

První výbuch způsobil únik metanu. Ruské úřady neupřesnily, co bylo příčinou druhého výbuchu.

 

V Kemerovské oblasti v roce 2007 zemřelo 108 lidí při výbuchu metanu v dole Uljanovskaja. Bylo to nejkrvavější důlní neštěstí za více než deset let.

 

Spolu s ukrajinskými patří ruské doly mezi nejnebezpečnější v Evropě i na světě, a to kvůli zastaralé technologii a nedodržování bezpečnostních opatření.

 

muf tn.cz / Mediafax / ČTK