Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.10. 2013 13:44
zmizeli čeští horolezci

V Himálaji se ztratili dva čeští horolezci. Zbyl po nich jen rozervaný stan!

Horolezci
Zdroj: Expedice Baruntse

Dva čeští horolezci se pokusili o prvovýstup na nepálskou horu Baruntse. Výstup jim znemožnilo silné sněžení. Poslední zprávu poslali 9. října. Pátrali po nich i s vrtulníky, ale stále bezúspěšně. V místě jejich tábora našli jen roztrhaný stan.

Dva čeští horolezci ze čtyřčlenné výpravy, která se vydala do nepálských hor, Jakub Vaněk a Petr Machold, se chtěli pokusit o prvovýstup na horu Baruntse s vrcholem ve výšce 7 162 metrů cestou, kterou zatím ještě nikdo neabsolvoval. 


Poslední zpráva od výpravy přišla na internetové stránky expedice 9. října. "Počasí je pěkný, aklimatizace zdá se taky dobrá, takže zítra vyrážíme do stěny. Počítáme tak 6-7 dní."

 

Pak se ale počasí zkazilo. Machold a Vaněk Zůstali uvězněni v základním táboře C2. Kvůli špatnému počasí k nim nemohl doletět ani záchranný vrtulník. Když se počasí uklidnilo a vrtulník se k druhému základnímu táboru C2 konečně dostal, záchranná posádka našla jen roztrhaný stan, píše portál iDnes.cz.


Podle MF Dnes v neděli skončila další pátrací akce, ale opět neúspěšně. "Od místní trekingové agentury máme informaci, že v Khátmándú pobývali nebo pobývají čtyř horolezci, z nichž jsou dva pohřešovaní. Nepálské úřady nám zatím žádnou oficiální informaci nepodaly. Nadále to prověřuje naše ambasáda v Dillí," uvedla na dotaz ČTK Grohová.

 

ČTĚTE TAKÉ:
PRVNÍ POMOC: 7 rad, jak zachránit život svému dítěti!

TEST: Dokážeš poskytnout první pomoc?

Kolik životů si vzaly Himaláje? Podívejte se na přehled největších tragédií

Nervy drásající video: Kluk shodil přítelkyni ze skály

Světlana Nálepková prchá z Himalájí: Krvácí z nosu a má otok na mozku!

mis TN.cz