Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.5. 2012 15:37

V Indonésii se ztratilo letadlo se 44 lidmi

Ruské letadlo se 44 lidmi na palubě se ztratilo v Indonésii. Informuje o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na indonéské záchranáře.

Letadlo Suchoj Superjet-100 bylo na předváděcím letu. Z jakartského letiště Halima Perdanakusumy odstartovalo ve 14.00 hodin místního času (09.00 hodin SELČ). Na letiště se ale ve stanoveném čase nevrátilo. Server Russia Today uvedl, že by už nemělo mít palivo.


Stroj zmizel jižně od hlavního města Jakarta. "Ztratil se z radarů v oblasti Bogor. Pátráme po něm. Nevíme, jestli se letadlo zřítilo," řekl mluvčí indonéských záchranářů Gagah Prakoso.

 

Na místo, kam by letadlo mohlo spadnout, míří stovky záchranářů, vojáků a policistů. "Vyslali jsme tam vrtulník, ale vrátil se, protože se stmívá a prší," dodal Prakoso.


Předtím, než se Suchoj ztratil, požádali piloti o povolení k sestupu z letové hladiny tří kilometrů na 1,8 kilometru. V oblasti, nad kterou letěli, jsou přitom hory stejně vysoké. Je proto možné, že letoun havaroval.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Havárie ruského letadla: Pilot nezvládl nouzové přistání! 31 mrtvých

 

Mluvčí ministerstva dopravy Bambang Ervan uvedl, že se sestup byl úmyslný a že piloti se chtěli vrátit jakartské letiště. Letadlo se ztratilo asi 18 kilometrů od vojenské letecké základny v Bogoru.


Agentura RIA-Novosti píše, že na palubě druhého z předváděcích letů bylo osm Rusů a 36 lidí několika národností. Rusové tvořili posádku letadla, většina cestujících byli zástupci indonéských leteckých společností a úřadů. Na palubě byl i zástupce francouzské společnosti SNECMA a novináři.


Ruské velvyslanectví sdělilo, že středeční let Suchoje Superjet-100 měl být ukázkou tohoto nového stroje za přibližně 25 milionů dolarů (485 milionů korun). Smlouvu na 12 strojů za 380 milionů dolarů (7,3 miliardy korun) indonéská společnost PT Sky Aviation podepsala loni v srpnu.


Letadlo bylo před Indonésií na předváděcích letech v Barmě, Pákistánu a Kazachstánu. Do Jakarty přiletělo ve středu. Z Indonésie mělo letět do Laosu a Vietnamu.

 

PODÍVEJTE SE:

TRAGÉDIE V MLZE! V troskách kanadského boeingu ZEMŘELO 12 LIDÍ!


Suchoj Superjet 100 je určen pro vnitrostátní linky. První stroj vzlétl v květnu 2008. Proces certifikace skončil na konci ledna 2011. Ve své letce ho má ruský Aeroflot. Výrobce Superjetu – Všeobecná letecká korporace s účasti zahraničních společností – se snaží proniknout i na světové trhy.

 

Aeroflot měl ale s novým letadlem technické problémy, které se týkaly podvozku a klimatizace.


RIA-Novosti uvedla, že Pákistán chce koupil osm Suchojů Superjet-100.

 

 

maš tn.cz / Mediafax