Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 12. 2013
proti prezidentovi

V Kyjevě demonstruje milion lidí za vstup do EU! Strhli sochu Lenina

Kyjev - demonstrace
Zdroj: isifa.com

V ukrajinské metropoli se dnes shromáždily statisíce účastníků protivládní demonstrace, kterou svolali opoziční předáci na protest proti neochotě ukrajinského vedení pokračovat ve sbližování Ukrajiny s Evropskou unií. Demonstranti strhnuli v centru Kyjeva sochu Lenina. Ukrajinské bezpečnostní orgány mezitím podle agentury AP oznámily, že některé opoziční předáky vyšetřují pro podezření z pokusu chopit se moci. Opozice vzápětí varovala vládu před vyhlášením výjimečného stavu.

Rozzuřený dav pozdě odpoledne strhl sochu vůdce bolševické revoluce v Rusku Vladimira Iljiče Lenina, které poté urazil hlavu. Trosky sochy navíc lidé za skandování "Sláva Ukrajině" rozbili pomocí kladiv. Socha na Besarabském náměstí, které je vzdáleno asi 700 metrů od náměstí Nezávislosti, měla podle Reuters symbolický význam, neboť zdůrazňovala společnou historii s Ruskem.
 

Některá média odhadují, že rozlehlé náměstí Nezávislosti, kam byla demonstrace svolána, a přilehlé třídy zaplnilo přes půl milionu lidí, organizátoři mluví o téměř milionu. Vězněná vůdkyně opozice Julije Tymošenková v poselství, které přečetla její dcera, vyzvala k okamžitému odchodu prezidenta Viktora Janukovyče.
 

Účast splnila očekávání vůdců opozice, že dnešní shromáždění bude přinejmenším srovnatelné s demonstrací, na kterou před týdnem v metropoli přišlo 350.000 lidí. Jeden z opozičních předáků, boxerský mistr světa v těžké váze Vitalij Kličkov v sobotu nabádal, že je zapotřebí milionová účast, aby Janukovyč vyslyšel hlas lidu.


"Naším cílem je okamžitý odchod ukrajinského prezidenta," přečetla Jevgenija Tymošenková z matčina poselství. Dav v reakci zaburácel skandováním "demise, demise".
 

 

"Nevzdávejte se, neustupujte, neusedejte k jednacímu stolu s mocí, která má na rukou krev," četla dál Jevgenija. "Janukovyč asociační dohodu s Evropskou unií nikdy nepodepíše, rozhodl se připojit ke klubu diktátorů," dodala.

 

Kličko byl zjevně spokojen s podporou, které se opozici dnes dostalo. "Toto je rozhodující okamžik, kdy se tady shromáždili všichni Ukrajinci, kteří nechtějí žít v zemi, kde vládne korupce a není spravedlnost," prohlásil. "Budeme bojovat a věříme, že vyhrajeme," dodal.

 

Další z čelných představitelů opozice Arsenij Jaceňuk, předák strany Tymošenkové Vlast, vyzval demonstranty, aby zablokovali celou vládní čtvrť Kyjeva, kde se nacházejí úřady vlády, prezidenta i parlamentu. "Rozšíříme demonstrace, budeme bojovat až do našeho vítězství, budeme bojovat za to, v co věříme," přidal se v bojovém pokřiku ke Kličkovi.


Navzdory mrazivému počasí i dnešní noc mnozí demonstranti strávili na náměstí v improvizovaném stanovém městečku. V rukách demonstrantů jsou ukrajinské prapory i vlajky Evropské unie, objevují se rudo-černé prapory ukrajinských nacionalistů a symbolika různých opozičních stran.


Demonstrace stoupenců ukrajinské opozice se konají i v zahraničí. V centru Prahy dnes na 200 lidí podpořilo posilování vztahů Ukrajiny s EU.

 

Na Ukrajině série protivládních demonstrací v metropoli i v dalších městech propukla poté, co prezident Janukovyč koncem listopadu odmítl podepsat připravenou asociační dohodu mezi Ukrajinou a EU. Opozice žádá demisi vlády i prezidenta. Nespokojenost opozičních představitelů ještě vzrostla, když Kyjev začal vyjednávat s Moskvou o takzvaném strategickém partnerství.


"Jestliže prezident Viktor Janukovyč zaprodá zemi Rusku, zažije dosud nevídanou vlnu lidového hněvu," varoval na sobotním shromáždění v Kyjevě Jaceňuk.

 

Předseda Evropské komise José Barroso dnes kvůli událostem na Ukrajině telefonicky hovořil s Janukovyčem. Podle tiskového sdělení komise Barroso nabádal prezidenta k dialogu s opozicí v zájmu nalezení východiska z napjaté situace, k respektování občanských svobod a k maximální zdrženlivosti. Sdělil také, že nadcházející týden přijede do Kyjeva šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová, aby pomohla dospět k řešení.


Barroso rovněž připomněl, že EU má nadále zájem podepsat s Ukrajinou dohodu o přidružení a volném obchodu.
 

tn.cz / ČTK