Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 8. 2014
Sedmihodinový klid zbraní

V Pásmu Gazy začalo příměří. Jak dlouho vydrží tentokrát?

Příměří v Pásmu Gazy
Zdroj: isifa.com

V Pásmu Gazy začalo v 9 hodin našeho času platit sedmihodinové humanitární příměří, které vyhlásil Izrael. Palestinská delegace mezitím v Egyptě jedná o delším klidu zbraní.

Příměří, které vyhlásil Izrael a má trvat do 16 hodin našeho času a je už osmé. Ta předchozí až do konce dodržena nebyla a boje, v nichž jde o dlouhodobý konflikt mezi palestinským hnutím Hamas a Izraelem, byly rychle obnoveny. Za 27 dní mají na palestinské straně 1800 mrtvých, na izraelské 67.
 

O trvalosti dnešního klidu zbraní rozhodne, zda ho dodrží Hamas. Toto radikální hnutí, které Pásmu vládne, se k příměří nezavázalo. Jeho spojenec Islámský džihád v boji pokračuje. Na Izrael bylo od rána vypáleno sedm minometných granátů a Izraelci při náletu podle médií zabili jednoho z velitelů džihádu.
 

Izrael navíc předem ohlásil, že se klid zbraní nebude vztahovat na oblasti okolo města Rafáh v jižním cípu Pásma Gazy, kde izraelská armáda nadále operuje.
 


Izraelské ministerstvo obrany v komuniké uvedlo, že zastavením palby chce usnadnit distribuci humanitární pomoci a umožnit uprchlým Palestincům návrat domů.

TN.cz / ČTK / hmr
Reklama