Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.5. 2011 03:40

V Řecku byla pokřtěna česká historická plachetnice La Grace

Česká historická plachetnice La Grace byla v neděli slavnostně pokřtěna v aténské marině Flisvos. Pirátská loď nyní bude vozit turisty a zájemce o námořní a korzárskou historii ve Středozemním moři.

Křest první české pirátské plachetnice proběhl v aténské marině Flisvos v neděli kolem šesté hodiny večer. Lahev šampaňského o trup lodě rozbila Lucie Váchová Křížková, manželka nejznámějšího českého jachtaře. Druhou kmotrou byla dívka, která se narodila v době, kdy dobrodruzi Josef Dvorský a Dan Rosický za pomoci mnoha dobrovolníků začali La Grace v Egyptě stavět.

 

 

Už páteční večerní příjezd do mariny vzbudil mezi obyvateli Atén a jachtaři z mariny velkou pozornost. Není divu. Před vjezdem do mariny loď vypálila první salvu z děla a celá posádka byla nastoupena v historických kostýmech pirátů, námořníků, vojáků a hudebníků a zpívala námořní písně.

 

 

Ostatní lodě je při průjezdu kolem zdravily sirénami.

 

PSALI JSME:

Česká pirátská loď La Grace brázdí vlny Egejského moře

 

V sobotu byla La Grace přepadena piráty! Historická šermířská show zaujala přihlížející a aktéři sklidili bouřlivý potlesk obecenstva. Zájemci si mohli celou loď a zařízení prohlédnout.

 


Oběť Poseidonovi

 

V pondělních ranních hodinách zvedne loď kotvy a ve společnosti dalších menších jachet odpluje k mysu Sounion, kde do moře vhodí oběť pro řeckého boha moří Poseidona.

 

 

Poté bude následovat flotilová plavba po řeckých ostrovech.


Loď vznikala v Suezu

 

La Grace je v současnosti pravděpodobně největší českou námořní plachetnicí. Je dlouhá 32 metrů, výtlak má 125 tun a uveze posádku 30 mužů.

 

 

Skupina nadšenců stavěla brigu La Grace v Egyptě dva roky. Loď byla na začátku prosince loňského roku slavnostně spuštěna na vodu v egyptském Suezu. Pod velením kapitána Josefa Dvorského se pak plachetnice "protáhla" Suezským průplavem a Středozemním mořem připlula do Řecka.

 

Původní La Grace byla loď prvního skutečně českého námořního kapitána Augustina Heřmana z Mšena u Mělníka. Ten nejprve ve službách holandské Západoindické společnosti přeplul několikrát Atlantik. Po osamostatnění začal s La Grace přepadat španělské obchodní lodi a později se stal největším vývozcem tabáku v Americe.

muf tn.cz / Mediafax