Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 9. 2013
chemický útok

V Sýrii likvidovali civilisty sarinem, tvrdí americký ministr Kerry

Chemický útok v Sýrii - 7
Zdroj: Isifa / EPA / Local Committee of Arbeen
Tyhle nevinné andílky zabil podle USA sarin.

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes prohlásil, že Spojené státy získaly a vyhodnotily vzorky, které potvrdily použití sarinu při nasazení chemických zbraní v Sýrii 21. srpna. Washington z tohoto útoku obviňuje režim syrského prezidenta Bašára Asada.

"Vzorky vlasů a krve pozitivně ukázaly stopy plynu sarinu," prohlásil šéf americké diplomacie v rozhovoru pro stanici NBC. Podle ministra jde o "velice důležitý posun", dosažený "v posledních 24 hodinách". A to díky tomu, že do Spojených států byly přepraveny a následně otestovány vzorky od první pomoci obětem útoku z 21. srpna na východním předměstí Damašku.
 

Z Kerryho slov nebylo podle agentury AFP jednoznačné, zda šlo o vzorky od pracovníků záchranné služby, anebo o vzorky získané díky těmto záchranářům.
 

Ministr nicméně zdůraznil, že testované vzorky byly získány "nezávisle" na vzorcích, které v Sýrii shromažďovali inspektoři OSN.
 

Kerry poskytl sérii rozhovorů o použití sarinu v Sýrii jen den poté, co prezident Barack Obama oznámil, že je pro vojenský úder proti Damašku, ale že o souhlas k jeho provedení požádá Kongres. Ministr vyjadřoval přesvědčení, že Kongres Obamovo rozhodnutí zaútočit podpoří. Ale zároveň upozorňoval, že prezident má pravomoc sám zahájit akci proti Sýrii, pokud by Kongres nevyslovil s úderem souhlas.
 

tn.cz / ČTK